Однак, арешт міністра економіки Олексія Улюкаєва все одно виділяється. Він ставить під питання майбутнє професійної команди технократів-економістів, так само як подальшу долю близького друга Путіна Ігора Сєчіна, який контролює нафтового гіганта "Роснефть".
Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський. Він нагадує про низку арештів високопоставлених російських чиновників, які відбулися в Росії останнім часом. Однак Путін майже нічого не зробив для того, щоб демонтувати корумповану систему, яка розцвіла в Росії за часи його правління. Вірогідно, він не бореться з хабарництвом, оскільки воно стало своєрідним клеєм, який тримав систему в купі всі ці роки. Але очевидно, що після анексії Криму в 2014 році і обвалу цін на нафту йому перестав подобатися "кумівський капіталізм", який він більше не може собі дозволити. Тому Путін хоче мобілізувати і мілітаризувати росіян за допомогою вигаданої загрози із Заходу, щоб підготувати їх до економічних труднощів.
Путіну були потрібні великі корупційні розслідування, щоб проголосити зміни. Урядовці і чиновники високого рангу у правоохоронних органах були хорошими пішаками, якими можна пожертвувати. Їхній арешт дав тему для вражаючих заголовків, а їх самих можна замінити. Водночас, Путіну було потрібно показово покарати когось із своїх близьких соратників. Але оскільки лояльність до друзів – один із головних його принципів, старі друзі з КДБ Володимир Якунін і Сергій Іванов пішли на пенсію, а не за ґрати. Однак їхнє звільнення все одно стало повідомленням для еліт: "Настав час війни, тож або будьте корисними Путіну, або геть з його шляху".
Але арешт Улюкаєва зовсім не вписується в цей шаблон. Путін був достатньо обережним, щоб не погрожувати економічній компанії в уряді Дмитра Медведєва і в Центробанку. Залежній від нафтових доходів Росії потрібен хороший економічний менеджмент. Міністр фінансів Антон Сілуанов, міністр економіки Олексій Улюкаєв і голова Центробанку Ельвіра Набіуліна стали такою командою.
В 2016 році російська економіка скоротилася на 0,4%, що менше від прогнозованого падіння. Але Росія досі не повернулася до зростання, і без реформ їй це навряд чи вдасться зробити. Улюкаєв був ліберальним економістом, який почав свою кар'єру з проведення радикальних реформ на початку 90-х. Для Путіна він був одним з небагатьох доступних кадрів, які мають досвід у такій роботі. Арешт Улюкаєва став сигналом, що ніхто не має імунітету. Але також це стало тривожним провісником потенційної нестабільності всередині путінської економічної команди в розпал скрутних часів.
Звісно ж, Улюкаєва арештували з дозволу Путіна. Однак, історія все одно лишається дивною. Міністр навряд чи б став дійсно вимагати від голови "Роснефти" хабар після того, як рішення продати державну частку в "Башнефть" вже ухвалив президент. В цей же час, слідчі не висунули жодних обвинувачень ні проти нафтової компанії, ні проти Сєчіна. Законність угоди, попри корупційну справу проти міністра, який нібито незаконно її дозволив, теж не була скасована.
"Один колишній інсайдер з "Роснефти" сказав мені, що кінцевою мішенню розслідування, вірогідно, стане Сєчін. Його постійні спроби націоналізувати нафтову промисловість давно тривожать незалежних видобувачів нафти, яким вдалося вціліти, зокрема "Лукойл". Водночас Путін намагається "прорідити" своє найближче оточення. Не виключено, що президента тривожить диспропорційний вплив Сєчіна", - пише Бершидський.
Він додає, що в арешті Улюкаєва є логіка, якщо він стане першим кроком в наступі проти голови "Роснефти". Але Сєчін не піде без бою. Якщо він переможе і збереже контроль над нафтовим гігантом, тоді арешт міністра фінансів лише ослабить економічну команду Путіна, принісши йому лише сумнівний піар його антикорупційної кампанії, яка насправді лише фікція.
Як повідомлялося раніше, Басманний суд відправив Улюкаєва під домашній арешт на два місяці. Незабаром після цього президент РФ Володимир Путін звільнив міністра через "втрату довіри".
Нагадаємо, 14 листопада міністра економічного розвитку РФ Олексія Улюкаєва затримали за підозрою в отриманні 2 мільйонів доларів хабара готівкою. За версією слідства, ці гроші чиновник отримав за видану Мінекономрозвитку позитивну оцінку, дозволила "Роснефті" придбати державний пакет акцій компанії "Башнефть". Щодо міністра порушено кримінальну справу за частиною 6 статті 290 КК РФ ("Отримання хабара в особливо великому розмірі").