Аналіз крижаних кернів показує різкий стрибок потепління у Гренландії

Поділитися
Аналіз крижаних кернів показує різкий стрибок потепління у Гренландії © Flickr Blog
Після 1995 року температура на крижаному острові буквально злетіла.

Вивчення крижаних кернів показало різкий стрибок температури у Гренландії з 1995 року. На гігантському північному острові зараз на 1,5 градуса Цельсія спекотніше, ніж у середньому у 20 столітті. І це найтепліші кілька десятиліть за понад 1000 років, згідно з новими даними, пише AP NEWS.

Досі крижані керни Гренландії не показували явних ознак глобального потепління в найвіддаленішій північно-центральній частині острова, принаймні порівняно з рештою світу. Але крижані керни також не оновлювалися з 1995 року. Нові проаналізовані керни, що пробурені в 2011 році, демонструють різке зростання температури за попередні 15 років, йдеться в дослідженні, опублікованому в середу в журналі Nature.

"Ми продовжуємо спостерігати зростання температури в період з 1990-х по 2011 рік, - сказала провідна авторка дослідження Марія Хоєрхольд, гляціолог з Інституту Альфреда Вегенера в Німеччині. - Тепер у нас є чітка ознака глобального потепління".

Аналіз даних крижаних кернів займає роки. Хоерхольд має нові керни 2019 року, але вона ще не закінчила їх вивчення. Вона очікує, що зростання температури продовжиться, оскільки останнім часом крижаний щит та льодовики Гренландії тануть швидше.

"Це важливий висновок, який підтверджує підозру, що "відсутнє потепління" у крижаних кернах пов'язане з тим, що керни бралися до настання сильного потепління, - сказав кліматолог Мартін Стендель із Данського метеорологічного інституту, який не брав участі у дослідженні.

Крижані керни використовуються для побудови графіка непрямих температур у Гренландії з 1000 до 2011 року. Він показує, що перші 800 років температура плавно знижувалася, потім коливалася вгору і вниз, при цьому підвищуючись і знижуючись, поки не відбувся різкий і раптовий стрибок температури, починаючи з 1990-х років.

Стрибок температури після 1995 року настільки більший, ніж у доіндустріальні часи до середини 19 століття, що ймовірність того, що це не антропогенна зміна клімату, практично дорівнює нулю, сказав Хоерхолд.

Стрибок потепління також відображає раптове збільшення кількості води, що стікає з льодів Гренландії, що тануть, йдеться в дослідженні.

За словами Хоєрхольд, у минулому природна мінливість погоди в Гренландії, викликана періодично виникає погодною системою, яка називається гренландським блокінгом, маскувала антропогенну зміну клімату. "Але приблизно 25 років тому потепління стало надто явним, щоб його можна було приховати", - сказала вона.

Попередні дані також показали, що Гренландія гріється не так швидко, як решта Арктики, яка зараз гріється в чотири рази швидше, ніж решта планети. Але острів, схоже, надолужує втрачене.

Дані крижаних кернів протягом багатьох років показували, що Гренландія поводиться трохи інакше, ніж Арктика. Це, швидше за все, пов'язане із блокуванням Гренландії, сказав Хоєрхольд. Інші вчені кажуть, що Гренландія як гігантський масив суші менше схильна до впливу танення морських льодів та інших водних факторів у порівнянні з рештою Арктики, яка набагато більше примикає до води.

Команда Хоєрхольд пробурила п'ять нових кернів поруч із старими кернами так, щоб вони відповідали встановленим записам крижаних кернів. Для розрахунку температури вони використовують різницю між двома різними типами ізотопів кисню, виявлених у льоду, використовуючи вже встановлену формулу, яка звіряється з даними спостережень.

Хоєрхольд та інші вчені заявили, що нові дані про потепління — погана новина, бо крижаний щит Гренландії тане. За її словами, дослідження закінчується даними 2011 року, а наступного року в Гренландії відбулося рекордне танення льоду, і з того часу втрати льоду на острові залишаються на високому рівні.

"Ми повинні бути дуже стурбовані потеплінням Північної Гренландії, тому що в цьому регіоні є дюжина сплячих гігантів у вигляді широких прируслових льодовиків і крижаного потоку, - сказав учений-гляціолог Данського метеорологічного інституту Джейсон Бокс. - І коли вони прокинуться, це приведе до прискорення Гренландії.

А це означає підвищення рівня моря, яке загрожує будинкам, підприємствам, економіці та населенню.

У 2015 році міністр закордонних справ Маршаллових островів сказав, що якщо допустити підвищення середньої температури у світі на більш ніж 1,5 градуси за Цельсієм, це буде смертний вирок для невеликих країн, таких як його власна низовина. Світові лідери, які зустрілися того ж року в Парижі на кліматичній конференції, погодилися з ним. Але тоді в Паризьку кліматичну угоду було вписано мету не допустити глобального потепління більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм. Втім, покарання за порушення не було. Тому країни, які благочестиво підписали Паризьку угоду, не скоротили свої викиди, щоб досягти встановлених цілей. Щоправда, у тому, що глобальне забруднення досі триває.

На Всесвітньому економічному форумі, який проходить зараз у швейцарському Давосі, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив наступне: "Деякі регіони нашої планети стануть непридатними для життя через безвідповідальне ставлення людства до змін клімату. — Ми фліртуємо з новою катастрофою. Викиди парникових газів - на рекордному рівні і зростають.Зобов'язання утримати зростання глобальної температури на рівні 1.5 ° C розвіяні, як дим. Ми наблизилися до зростання на рівні 2.8 ° C. Наслідки будуть руйнівними. Деякі регіони нашої планети стануть непридатними для життя, і для багатьох це стане смертним вироком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі