Але якщо проаналізувати всі епізоди російської агресії в минулому, можна дійти висновку, що насправді Росія водночас дуже слабка і обмежена сила, яка намагається лише збудувати свою гегемонію на пострадянському просторі.
Про це на сторінках Washington Post пишуть політологи Брендон Валеріано з Університету Глазго і Раян Менесс з Північно-Східного університету. Вони визнають, що досить дивно говорити про "стриманість" і "обмеженість" Росії в той час, коли вона відправляє солдатів в Україну, Грузію, намагалася почати конфлікт з Естонією і погрожує Данії ядерною зброєю.
"Але проаналізувавши застосування Росією кібератак і енергетичного впливу, ми дійшли висновку, що вона завжди робила найменше з того, що могла б і завжди не здобувала бажаний результат", - пишуть політологи.
Вони нагадують, що в 2007 році Росія влаштувала серію кібератак проти Естонії, коли влада Таллінна вирішила перемістити пам'ятник радянським солдатам з центру міста на околиці. Москва тоді атакувала приватні мережі банків і урядові сервери. В результаті Естонія стала центром НАТО в боротьбі з кібератаками. А спірний пам'ятник так і лишився на околицях столиці.
Крім того, демонстрація сили змусила балтійську країну остаточно вийти зі сфери впливу Росії і зблизитися з країнами НАТО на Заході. В 2008 році Москва влаштовувала кібератаки проти Грузії, перш ніж ввести війська на її територію. Щоправда, це не дуже допомогло військовим на території чужої країни. В результаті, після російської окупації частини території Грузія теж почала працювати над посиленням відносин із Заходом.
Рік тому Росія розв'язала війну в Україні і цього разу не влаштувала майже жодної кібератаки. Схоже, вона остаточно відмовилася від цього методу впливу, зважаючи на попередні провали. Також енергетичну суперечку з Києвом вона програла через падіння цін на нафту.
"Знову і знову ми бачимо, як Росія застосовує дуже невелику кількість своїх ресурсів і програє, так і не здобувши того, чого хотіла", - йдеться в статті.
Політологи вважають, що Москва влаштувала війну на Сході України тому, що громадська думка в країні цього вимагала, а ціни на газ і нафту в минулому дозволили це зробити. Також Росія поводиться агресивно через власне вигадане суперництво з США і намагається довести своє панівне значення в країнах колишнього СРСР.
"Але всі ці зусилля не увінчалися стратегічним успіхом через обмежені ресурси, а всі перемоги здаються пірровими. Враховуючи це, хочеться зрозуміти, наскільки далеко зайде Росія? Вона завжди хоче покарати своїх ворогів, якими вважає США, Грузію, Україну чи Естонію, але щоразу вона зіштовхується з власними обмеженнями. І таке застосування сили завжди закінчується небажаними наслідками", - пишуть полі тогами.
На їхню думку, наступним місцем, де Росія спробує продемонструвати м'язи, стане Арктика, на поклади нафти і газу якої претендують Канада, США, Данія і Норвегія. В цей же час, на тлі російської агресії в Пентагоні створено відділ ядерної безпеки. Оскільки Кремль не соромиться погрожувати Заходу ядерною зброєю. Нещодавно російський посол пригрозив Данії ядерною атакою, якщо вона розмістить на своїй території системи ПРО. В Копенгагені здивувалися погрозам і пояснили, що система ПРО має оборонний характер і не загрожує жодній з країн.