Знай свої права: які пільги можуть отримати особи з інвалідністю на роботі

Поділитися
Знай свої права: які пільги можуть отримати особи з інвалідністю на роботі © freepik/freepik
Роз'яснення дали у Держпраці.

Особи з інвалідністю, відповідно до Конституції України та інших законодавчих актів, мають соціально-економічних права і свободи. Фахівці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці розповіли, які права та пільги мають люди з інвалідністю.

Відповідно до закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.

Так, законодавством встановлено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, − у кількості одного робочого місця.

Фахівці пояснили, що також встановлено і певні додаткові гарантії у наданні відпусток особам з інвалідністю.

«Якщо для всіх працівників право на щорічну оплачувану відпустку настає після шести місяців безперервної роботи, то особам з інвалідністю  щорічна відпустка може бути надана до закінчення шестимісячного терміну, у зручний для них час відповідно до Закону України «Про відпустки», – йдеться у повідомленні.

Тривалість щорічної основної відпустки осіб з інвалідністю становить:

  • для інвалідів I і II груп – 30 календарних днів;
  • для інвалідів III групи – 26 календарних днів.

Але фахівці наголосили, що під час під час воєнного стану трудові відносини встановлені законом № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Згідно з пунктом 2 статті 1 закону №2136 на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України, зокрема:

  • під час укладення трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників;
  • у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Так, надання відпустки більшої тривалості ніж 24 дні в період дії воєнного стану є правом, а не обов’язком роботодавця.

«Надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану», – резюмували фахівці.

Раніше ми писали, які документи повинна мати людина з інвалідністю при працевлаштуванні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі