У Верховній Раді з’явився законопроєкт №11104 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій». Авторками стали одіозні «слуги народу» Галина Третьякова та Мар’яна Безугла.
Що передбачає законопроєкт Безуглої-Третьякової?
Законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність за: «привласнення громадянином України державних функцій, зокрема представлення України на міжнародних заходах, перед уповноваженими особами чи агентами іноземних держав, а також представниками міжнародних організацій, у тому числі за допомогою листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, інших форм спілкування. без надання на те повноважень та погоджень у визначеному законом порядку».
За вищевказане, авторки пропонують карати позбавленням волі на термін від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 10 до 15 років. До цього всього Безугла та Третьякова пропонують у певних випадках додати конфіскацію майна. Водночас за «привласнення державних функцій» під час воєнного стану авторки пропонують відправляти за ґрати на 15 років або ж довічно і конфісковувати майно.
При цьому більше жодних деталей у законопроєкті немає.
Реакція на проєкт: євродепутати і юристи
Реакція на законопроєкт була миттєвою. Про небезпечність проєкту почали висловлюватись як українські політики, так і європейські, зокрема відома прихильниця України, євродепутатка Віола фон Крамон. Всі ці оцінки були вкрай негативними.
Експерти також негативно оцінили новий законопроєкт. Він є недосконалий з юридичної точки зору. “Кожен громадянин, який візьметься клопотати перед урядом іншої країни чи представниками міжнародної організації про надання Україні воєнної допомоги або з будь-якого іншого приводу, що перетинається з функціями держави – вважатиметься злочинцем... До того ж законопроєкт написаний так, що не потрібно навіть кудись їхати чи брати участь в офіційних заходах – цілком досить буде публікацій чи листування в соцмережах”. Так оцінює ініціативу авторів законопроєкту Назар Чорний, адвокат, співзасновник ГО “Центр дослідження законодавства України”.
Експерт також вказує на недоречність доповнення Кримінального кодексу України новими статтями, оскільки відповідні статті про покарання за самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи, а також за самоправство. Тобто з технічної точки зору відповідна пропозиція є недоречною.
Авторки відкликали законопроєкт?
Імовірно з огляду на дуже потужну негативну реакцію у суспільстві та серед представників країн-партнерів України, одна з авторок законопроєкту – Галина Третьякова – вирішила відмовитись від своєї ідеї. Вона повідомила про те, що знімає законопроєкт. Відповідний лист Галина Третьякова направила на ім'я голови Верховної Ради. У листі зазначено, що від своєї ідеї авторка не відмовляється, але говорить, що проєкт необхідно доопрацювати. Вона ж вказує на те, що з іншими авторами проєкту це погоджено.
Мар'яна Безугла також повідомила у соціальній мережі про те, що законопроєкт не буде розглядатись і додала до цього повідомлення додала текст із коментарями з історії американського політичного життя.
Те, що законопроєкт Безуглої-Третьякової відкликають, підтвердив Ярослав Железняк, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Він резюмував: “Єдине правильне рішення в цій ситуації”.
Одна з версій відкликання законопроєкту - негативна реакція не лише міжнародної спільноти, але і безпосереднього керівництва фракції "Слуга народу" на законотворчість Мар'яни Безуглої та Галини Третьякової.