Згідно з поданим на розгляд Верховної Ради IX скликання законопроектом президента України Володимира Зеленського про покарання за незаконне збагачення, у якості покарання передбачається позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років із забороною заняття певних посад протягом трьох років та конфіскація активів, визнаних придбаними у результаті корупційних правопорушень.
Законопроект передбачає доповнення Кримінального кодексу України відповідною статтею 368-5, що передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Як свідчить пропонована стаття, кримінальну відповідальність тягне придбання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більш ніж на 12 тисяч неоподатковуваних мінімумом доходів громадян перевищує його доходи.
Під активами в законопроекті пропонується розуміти грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, які знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, обсяг зменшення фінансових зобов'язань, а також роботи або послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Всі перелічені вище активи у разі встановлення придбання їх за допомогою корупційних злочинів підлягають конфіскації в актив держави.
Державними органами, які займаються визначенням законності придбання активів, збором доказів корупційних діянь та реалізацією механізму конфіскації у законопроекті запропоновано вважати Вищий антикорупційний суд, Державне бюро розслідувань і Национальне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів.
Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.
Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.
28 лютого президент Петро Порошенко направив до Ради як невідкладний законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Крім президентського, в парламенті зареєстровані ще 13 депутатських законопроектів.
3 червня президент Володимир Зеленський вніс у парламент законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та конфіскацію незаконно придбаних активів. Законопроект передбачає введення механізму спеціальної конфіскації незаконно придбаних активів на суму понад 900 тисяч гривень – за рішенням Вищого антикорупційного суду в цивільному порядку без винесення обвинувального вироку. Однак тоді Верховна Рада відмовилася його розглядати.