Те, що «Газпром» заявив, що транзит газу через Україну після 2024 буде залежати від купленого у нього трейдерами Євросоюзу додаткового обсягу блакитного палива за новими контрактами, підтверджує, що побоювання України використання «Газпромом» газу як геополітичного зброї проти Києва і Європи — вірні. Про це заявив глава НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко на своїй сторінці в Facebook.
Вітренко написав, що «якщо заяви Німеччини і Росії про будівництво «Північного потоку-2» тільки для додаткових обсягів були чесними», то обсяги європейських покупців газпромівського газу і надалі повинні йти через Україну за поточними контрактами.
«Найкращою гарантією, що так і буде, є перенесення точок передачі газу за цими поточними контрактами на кордон Україна-РФ, щоб потім покупці газпромівського газу з ЄС самі бронювали транзит через Україну», — вказав глава «Нафтогазу», запевнивши в наданні таким покупцям конкурентних умов.
Він звернув увагу, що «Газпром» досі не створив на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні Україна-РФ, а також не надав іншим експортерам з Центральної Азії і РФ користуватися своєю газотранспортною системою для експорту газу в європейські країни через Україну, висловивши в зв'язку з цим сумніви в намірах «Газпрому» продавати додаткові обсяги ресурсу в Європу через Україну.
«Дійсно хочете продавати додаткові обсяги в Європу? Тоді чому не робите цього? Нагадаю, що «Газпром» на 2021 рік забронював для транзиту через Україну на 25 млрд куб. м менше, ніж на 2020 рік. Так продавайте європейським компаніям для транзиту в Європу ці 25 млрд куб. м на кордоні РФ-Україна!», - закликав Вітренко.
Глава НАК підкреслив, що відповіді на ці питання Україна очікує від Росії найближчим часом і розраховує, що їх врахують німецькі та американські партнери, «коли будуть визначати, чи використовує Кремль «Північний потік-2» як геополітичну зброю і чи потрібно його зупиняти».
Відзначимо, раніше заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що США і Німеччина досягли домовленостей по "Північному потоку - 2" . Згідно з угодою, Німеччина зобов'язується добиватися продовження на 10 років угоди між Києвом і Москвою щодо транзиту газу. Дія даної угоди закінчується в 2024 році. Після оприлюднення угоди канцлер Німеччини Ангела Меркель подзвонила Путіну , щоб обговорити Мінські угоди і "Північний потік-2".