У Великобританії 23 липня пред'явили нові звинувачення 25-річному українському аспіранту Павлу Лапшину, якого за день до цього офіційно звинуватили у вбивстві 82-річного мусульманина Мохаммеда Саліма. Про це повідомляє Sky News.
Чергові звинувачення стосуються трьох спроб здійснити теракт біля мечетей в містах Волсолл, Вулверхемптон і Тіптон, пише BBC News. Ці епізоди стосуються періоду між 24 квітня й 18 липня. За даними слідчих, Лапшин купував хімікати, батарейки, годинники та мобільні телефони для складання саморобних вибухових пристроїв.
Вбивство Саліма було скоєно 29 квітня у Бірмінгемі. Пенсіонер повертався додому один після відвідування мечеті, коли на нього напав убивця. Салім був убитий трьома ударами ножа у спину. Судячи з того, що на його тілі не було виявлено ніяких слідів боротьби, він навіть не встиг зрозуміти, що відбувається. На Facebook є група, організатори якої стежать за ходом розслідування його смерті.
- У Британії стартує суд над українцем, обвинуваченим у тероризмі
Лапшин, аспірант Національної металургійної академії України у Дніпропетровську, приїхав до Великобританії у квітні завдяки конкурсу інженерних проектів, який він виграв, пише The Daily Mail. Церемонія нагородження відбулася у Києві у резиденції тодішнього посла Великобританії Лі Тернера. На сайті НМетАУ розміщена фотографія, на якій Лапшин (у центрі) під час церемонії позує разом з Тернером (крайній зліва).
За словами батька Павла Лапшина, його син поїхав на стажування - за фахом програміст повинен був працювати у Великобританії у сфері машинобудування. Як розповів українському виданню "Вести" науковий керівник Лапшина Віктор Ласкін, батько аспіранта також працював у Національній металургійній академії старшим викладачем на одній із кафедр.
В університеті про Лапшина відгукнулися добре і не повірили в його причетність до злочину. При цьому, судячи з українських ЗМІ, його сторінка "ВКонтакте" присвячена націонал-соціалізму та расизму. Зокрема, він опублікував посилання на статтю про німецьких неонацистів із NSU, яких судять за вбивство кількох мусульманських іммігрантів, а також на історію американського неонациста Тімоті Маквея. Втім, офіційного підтвердження, що ця сторінка належить Лапшину, немає.
Разом з Лапшиним був затриманий ще один український студент 22-річний Денис Негреба з Харківського політехнічного інституту. Він виграв піврічне стажування в компанії Delcam, повідомляє сайт "Новини Харкова". Британська фірма, яка організувала конкурс, відзначила його проект ортопедичного корсета, писала газета "Вечірній Харків". Британська фірма, як повідомляється на її російському сайті, займається розробкою CAD/CAM продуктів для моделювання, виготовленням і контролем складних виробів і технологічної оснастки".
Негребу спочатку також запідозрили у підготовці терактів, однак 21 липня його відпустили з-під варти. Очікується, що він виступить свідком у справі проти Лапшина.
Лапшин і Негреба були взяті під варту 18 липня за підозрою у причетності до терористичної діяльності під час розслідування вибухів саморобних бомб біля мечетей у графстві Вест-Мідлендс. Українці познайомилися після приїзду у Бірмінгем під час роботи у Delcam.
У британській пресі почали частіше з'являтися повідомлення про розслідування справ, пов'язаних із расовою і релігійною ненавистю, після вбивства британського військового Лі Рігбі, яке відбулося у Лондоні 22 травня. У злочині звинувачують двох нігерійців - Майкла Адеболаджо і Майкла Адебовале. Після цього теракту у Великобританії було зафіксовано сплеск насильства і протестів проти мусульманських іммігрантів. !zn
Читайте також:
Британська поліція відпустила українця, якого звинувачували в тероризмі
Двох вихідців з України затримано у Британії за підозрою у терактах біля мечетей
У Лондоні спалили мечеть та ісламський культурний центр
Вбивство в Лондоні спровокувало напади на мусульман по всій Британії