Ухилення від мобілізації загрожує кримінальною відповідальністю, але закон надає мобілізованим на час особливого періоду низку гарантій щодо збереження місця роботи і заробітку, констатували опитані агентством "Інтерфакс-Україна" юристи.
За словами юриста юридичної фірми (ЮФ) "Гвоздій та Оберкович" Тараса Литовченко, указ президента України про часткову мобілізацію не визначає ні кількість призовників, ні їхні військово-облікові спеціальності, ні період, на який здійснюють призов.
"Вся ця інформація міститься в мобілізаційних планах щодо конкретних адміністративно-територіальних одиниць, і така інформація не є загальнодоступною", - говорить він.
При цьому, за словами юриста, кожен військовозобов'язаний, який отримав повістку або інший офіційний документ, але не сповіщення за допомогою засобів телефонного зв'язку, із зазначенням місця і часу прибуття для проходження військової служби або з іншою метою, визначеною в порядку, зобов'язаний прибути у зазначене місце і час.
"За неявку до військкомату за повісткою передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 119 грн. За порушення законодавства про мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 51 грн. За ухилення від призову до мобілізації передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від двох до п'яти років", - сказав він.
Юрист юридичної фірми "Лавринович і партнери" Інна Рудник у коментарі агентству зазначила, що особи, які перебувають на військовому обліку, не мають права змінювати місце проживання під час мобілізації.
За словами юриста ЮФ "Астерс" Вольги Шейко, виходячи з тексту указу президента про часткову мобілізацію, під неї потрапляють військовозобов'язані та резервісти. Згідно з законом про військовий обов'язок і військову службу, військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які у добровільному порядку проходять службу у військовому резерві.
"Згідно з указом президента, будуть призивати переважно офіцерів і сержантів запасу всіх військових спеціальностей - до 45 років, рядовий склад у запасі всіх військових спеціальностей - до 40 років, а також вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей - до 60 років, тобто практично всіх", - сказала вона.
Крім того, відповідно до інструкції про порядок присвоєння кваліфікаційних категорій військовослужбовцям, службовцям медичних і фармацевтичних спеціальностей, під мобілізацію попадає ще ряд категорій військовозобов'язаних (переважно за їхньою згодою).
При цьому уникнути мобілізації можуть тільки військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації, а також військовослужбовці, визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців, чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей до 16 років, жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років, громадяни, зайняті постійним доглядом за якою-небудь особою в разі, якщо більше ніхто не може забезпечити такий догляд, а також народні депутати. !zn
Читайте також:
Студентів і аспірантів звільнили від мобілізації
Мобілізація в першу чергу торкнеться осіб з військовою спеціальністю