За рік в Україні демонтували 504 пам'ятники творцю тоталітарної системи СРСР. За підрахунками Українського інституту національної пам'яті, на сьогодні в Україні залишається ще понад 1700 пам'ятників Леніну.
Як нагадали в інституті, 8 грудня 2013 року в знесли пам'ятник Леніну в Києві. Після цього масовий "ленінопад" почався по всій країні. Були знесені пам'ятники Леніну у всіх обласних центрах, крім Запоріжжя, Донецька, Луганська та Сімферополя. Серед лідерів "ленинопада" - Хмельницька і Вінницька області.
На момент розпаду Радянського Союзу в Україні було понад 5500 пам'ятників Леніну, а зараз залишилося понад 1700. "Ленинопад" почав істотно сповільнюватися цієї осені. Так, у жовтні демонтували лише 33, а в листопаді 35 пам'ятників Леніну", - розповів співробітник Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд.
За словами голови Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, пам'ятники епохи тоталітаризму рідко ліквідують законним шляхом. "В основному це відбувається стихійно, в революційний час. Так у 1989-1990-е в Східній Європі і в Західній Україні".
Нагадаємо, ще 28 березня 2007 року президент України видав указ "Про заходи у зв'язку з 75-ю річницею Голодомору 1932-1933 років в Україні" №250, який зобов'язує обласні державні адміністрації про вжити заходи щодо "демонтажу пам'ятників та пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні та політичних репресій".
Це указ на сьогоднішній день є чинним. Ленін підпадає під визначення осіб, причетних до організації та здійснення політичних репресій, пам'ятки яких мають бути демонтовані.