За чотири роки з 2700 небойових втрат 891 випадок — хвороби, а 615 — самогубства, у тому числі в зоні ООС — 282

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За чотири роки з 2700 небойових втрат 891 випадок — хвороби, а 615 — самогубства, у тому числі в зоні ООС — 282 © Микола Колесник / Facebook
Лише третину самогубств скоєно в зоні АТО, під час несення служби. Решту - після відведення в пункти постійної дислокації на відновлення.

За чотири роки з 2700 небойових безповоротних втрат 891 випадок - хвороби, 318 - ДТП, 177 - нещасні випадки, 175 - отруєння (алкоголь, наркотики), 172 - необережне поводження зі зброєю, 101 випадок - порушення заходів безпеки, 228 - вбивства, 615 - самогубства (у тому числі в зоні ООС - 282). І найголовніше - тільки третину самогубств скоєно в зоні АТО, під час несення служби. Решту - після відведення в пункти постійної дислокації на відновлення.

Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив головний військовий прокурор України Анатолій Матіос. За його словами, В облікованих і оприлюднених даних не зазначаються інші втрати, не від бойових дій - каліцтва, хвороби, нестатутні відносини, самогубства та вбивства.

"Така статистика в нас у державі не передбачена. У нас є статистика щодо вбивств. Вони не розмежовуються. Природна чи від хвороби смерть, самогубство, вбивство реєструються в ЄРДР як убивство. Але військова прокуратура отримує дані з усіх чергових частин, підрозділів командування - СБУ, Держспецзв'язок, СЗР, прикордонники, Нацгвардія, Міноборони. Плюс у нас в зоні АТО є своя прокуратура, є гарнізонні прокуратури, - сказав Матіос. - Я можу підтвердити все сказане папір до паперу. Бо офіційний облік так побудований, щоб не було видно справжньої картини".

З його слів, наприкінці листопада, вперше за 4,5 року, Генпрокуратура буде проводити координаційну нараду всіх силовиків із питань військових злочинів та незаконного обігу зброї.

"Я сказав Луценку: робімо щось, бо далі так неможливо. У нас немає загальної статистики, як війна вплинула на суспільство, - зазначив головний військовий прокурор. - Злочинність падає, розкриття вбивств росте, порівняно з минулим роком - на 8%. Але пересічний українець дивиться телевізор! Щодня стріляють, кидають гранати, вилучають зброю. Всі напади - від рейдерства до грабежів - зі зброєю. Хто все це робить? Починаємо розбиратися, - дуже багато тих, хто служив і соціально неадаптований у цивільному житті. Майже всі приїжджають з війни зі зброєю. Облікувати витрачені під час боїв гранати і патрони фізично неможливо. Проста цифра: за весь період бойових дій обліковано 74 трофейних автомати. Ви в це повірите? А де решта?"

Суха статистика за 4,5 року війни: 15870 обвинувальних актів. Судами ухвалено 12 тисяч вироків щодо 12092 осіб, у тому числі дезертирів. Абсолютна більшість засуджених, 94 відсотки - військовослужбовці, 9870 - військовослужбовці ЗСУ, притягнуті до відповідальності за вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів. З них засуджено 2384 особи начальницького складу, з яких 470 офіцерів. До арештів на гауптвахті - майже 1000 чоловік. Це типу дисбатів.

"Іще раз наголошую - це все страшні наслідки війни, які ще довго переслідуватимуть наше суспільство, - наголосив Матіос. - Луценко дав команду, і зараз усі цивільні прокурори по областях роблять порівняльну статистику щодо ситуації стосовно притягнутих до відповідальності військових. ЄРДР не запрограмований на вичленення окремих суб'єктів злочинів за ознаками УБД. За складом злочину інколи нічого не зрозумієш. На цей аналіз в ручному режимі дали два місяці. Військові прокурори роблять статистику щодо кількості притягнутих до відповідальності призваних, демобілізованих, а цивільні прокурори повинні надати картину загальної злочинності. І ми подивимося, де і з яких причин рівень злочинності серед військових найбільше просідає".

Докладніше про необхідність психосоціальної реабілітації та адаптації ветеранів читайте в матеріалі Алли Котляр "Анатолій Матіос: "Щоб не було небойових втрат, потрібна превенція"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі