Вона змогла зупинити наступ російських сил в 3, покращила механізм ухвалення рішень на полі бою і закріпила свої позиції. Міста, які вважалися уразливими перед Росією, такі як Маріуполь, лишилися під контролем Києва. Тож справжнє питання для України: як їй стати на шлях процвітання на тлі нескінченної війни на сході і вкорінілої корупції. Крім того, її еліти добре говорять, але не виконують потрібні завдання.
Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Мелінда Харінг.
На думку командувача армії США у Європі генерала Бена Ходжеса, ключем до процвітання лишається прозорість. Він вказав на американський досвід цивільного контролю над армією.
"Сонячне світло вбиває цвіль. Кожна річ: від вартості уніформи, черевиків, шолома чи будь-якого іншого спорядження, - оцінюється, а потім Конгрес вирішує, скільки грошей повинно бути витрачено", - сказав Ходжес, додавши, що конгресмени змушують військове командування відповідати за ефективне використання виділеного фінансування.
Колишній старший помічних міністра оборони США Майкл Карпентер закликав уряд України закрити "Укроборонпром", пояснивши пропозицію тим, що держкомпанія погрузла в "корупції астрономічних масштабів".
"Це життєво важливо для перемоги над Росією. Ви програєте, якщо не поборете корупцію в секторі", - наголосив він.
За словами Карпентера, від реформування оборонного сектора залежить і залучення іноземних прямих інвестицій, яких в Україні майже не було останні три роки.
"Американські компанії ні копійки не інвестують в Україну, поки Укроборонпром і весь сектор буде корумпованим", - сказав Карпентер.
Інші експерти погодилися, але пішли ще далі.
"Майбутнє України в руках молодих військових офіцерів. Україна не може приєднатися до НАТО на чолі з радянськими генералами", - сказав Гленн Говард з Jamestown Foundation.
З іншого боку, генерал Ходжес вважає українських військових "надзвичайно компетентними", додавши, що США виграють від взаємодії з ними, вивчаючи їхній досвід боротьби проти російських тактик і технік.
Карпентер підкреслив, що санкції проти Росії стали хорошим інструментом, який був "не достатньо використаний".
"Настав час посилити їх", - сказав Карпентер, запропонувавши накласти обмеження на великі російські банки.
За його словами, США варто продовжувати розбудовувати українські військові можливості і водночас відмовитися від переговорів, "які посадили неправильних людей за стіл". Зокрема, він вважає, що Нормандський формат повинен включати представників США. А самих лише переговорів спецпредставника Курта Волкера з кремлівським "сірим кардиналом" Владисловам Сурковим не достатньо.
Також Україні варто пришвидшити процес реформ, якщо вона хоче побороти агресора. Директор Чорноморсько-Азіатської програми Європейського центру Джорджа Маршалла Валбона Зенелі наголосила: "Реформа управління - це найкращий інструмент побороти ворога".
Тим часом, як свідчить опитування КМІС, українці дуже низько оцінюють прогрес реформ. На думку громадян, найбільший опір проведенню реформ чинять бюрократія, чиновники (35%) та олігархи (34%). Значна частина українців також вважає гальмом у проведенні реформ уряд (29%) та Президента (25,7%).
Водночас, менше третини українців готові терпіти заради реформ. Кількість громадян, які більше не вірять в успіх реформ, тому і не готові терпіти, за останній рік збільшилася на 10%.