На війні, яка триває в Україні, зараз напевне можна сказати лише одне: що бої і руйнування продовжаться. Владімір Путін повністю налаштований повернути під російський контроль всю Україну або, якщо не вдасться, знищити її як життєздатну країну. Він вірить, що його історична доля, його місія - це відновити Російську імперію. І, як зауважив Збігнєв Бжезінський багато років тому, Російська імперія без України неможлива.
«Ми обоє мали справу з Путіним багато разів. І ми переконані: він вірить, що час на його боці, що він може виснажити українців і що єдність США і Європи у підтримці України, зрештою, розпадеться. Варто зазначити, що російська економіка і народ будуть страждати, поки війна триває. Але росіяни витримували і гірше», - пишуть в статті для Washington Post колишній Держсекретар Кондоліза Райс і екс-міністр оборони США Роберт Гейтс.
Вони вважають, що для Путіна поразка - це не варіант. Він не може повернути Україні чотири східні області, які вже оголосив частиною Росії. Якщо він не доб’ється військового успіху цього року, йому потрібно зберегти контроль над позиціями на півдні і сході України. Ці території можуть стати відправною точкою для відновлення наступу пізніше з метою захопити все українське узбережжя Чорного моря, весь Донбас, а потім почати рух далі на захід. Між російською окупацією Криму і повномасштабним вторгненням минуло 8 років. Це, на думку авторів, говорить про терплячість Путіна в спробах виконати своє призначення.
Райс і Гейтс вказують і на те, що відповідь України на вторгнення була героїчною. А українська армія показала себе блискуче. Але попри це економіка країни в руїнах, мільйони людей поїхали за кордон, інфраструктура знищена, а значна частина природних ресурсів, промислових можливостей і аграрних земель опинилися під російським контролем. Українські військові і економічні можливості майже повністю залежать від підтримки Заходу, а зокрема США. Без чергового українського прориву і успіху проти російських сил тиск вимог на Заході, щоб Україна погодилася на перемир’я і переговори, буде зростати. Російська армія залишиться на сильних позиціях, що дозволить їй відновити вторгнення, коли вона буде до цього готова. Райс і Гейтс наполягають, що це неприйнятно.
«Єдиний спосіб уникнути такого сценарію - це щоб США і союзники терміново забезпечили Україні різке збільшення військових поставок і можливостей, достатнє, щоб стримати відновлений російський наступ і щоб витіснити російські сили з півдня і сходу», - пишуть автори.
Вони вказують на те, що Конгрес виділив достатньо грошей, щоб заплатити за таке підкріплення. Потрібне лише рішення США і союзників надати українській армії додаткове військове обладнання, яке їй потрібне, а перш за все мобільну «броню». Райс і Гейтс нагадують про рішення Вашингтона відправити Україні БМП Bradley. Вони називають такий крок «похвальним, хоч і запізнілим». Автори пояснюють, що відправка американських важких танків Abrams тягне за собою серйозні логістичні виклики. Тому НІмеччина і інші союзники повинні підставити плече. Країни НАТО також повинні забезпечити українців далекобійними ракетами, передовими безпілотниками і значною кількістю боєприпасів (включно з артилерійськими снарядами), а також більшими можливостями в сфері розвідки і спостереження тощо.
«Ці можливості потрібні за лічені тижні, а не місяці. Дедалі частіше члени Конгресу і інші учасники нашого громадського дискурсу запитують: «Чому ми повинні цим перейматися? Це не наша битва». Але США засвоїли гіркий урок - в 1914, 1941, 2001 роках, - що не спровоковану агресію і атаки проти верховенства закону і міжнародного порядку не можна ігнорувати. Зрештою, наша безпека завжди опинялася під загрозою і нас втягували в конфлікт. Цього разу світові економіки включно з нашою вже бачать інфляційний вплив і скорочення економічного зростання через односторонню агресію Путіна. Краще зупинити його зараз, перш ніж США і НАТО загалом не довелося зробити ще більше», - наголошують Райс і Гейтс.
Вони пояснюють, що Україна - рішучий партнер, готовий взяти на себе наслідки війни, щоб американцям не довелося нести такий тягар самим в майбутньому. А звернення президента Володимира Зеленського до Конгресу минулого місяця автори порівнюють з закликом, який Вінстон Черчилль зробив в лютому 1941 року: «Дайте нам інструменти, і ми закінчимо роботу». Але якщо Путін стане сильнішим, він може не дати Заходу такий вибір. Щоб уникнути конфронтації з Росією у майбутньому, потрібно допомогти Україні вигнати загарбників зараз. Це той урок історії, яким потрібно зараз керуватися. І він вимагає невідкладних дій, поки ще не пізно.