Atlantic Council: Україна отримає нову «броню» від Заходу, чи змінить це хід війни?

Поділитися
Atlantic Council: Україна отримає нову «броню» від Заходу, чи змінить це хід війни?
Експерти зауважують, що поставки західних БМП повинні були відбутися вже давно, однак, зараз цей крок має також важливий політичний сенс.

А ось і танки! Точніше бронетехніка, схожа на них. Після того, як Франція у середу оголосила, що відправить Україні свої БМП AMX-10 RC, Німеччина і США наступного ж дня пообіцяли відправити на фронт свої Marder і Bradley відповідно. Берлін також докинув ще одну батарею Patriot для захисту неба.

Як все це додаткове озброєння змінить ситуацію на полі битви? І що рішення Франції і Німеччини говорять про позицію Європи у конфлікті з Росією, який затягнувся? Експерти Atlantic Council дали свої відповіді на ці питання.

Зброя - це добре, але затримка надто велика

Оголошення про те, що США, Франція і Німеччина передадуть Україні легку бронетехніку (а не танки) - це хороші новини. Але це відбулося з запізненням, що відповідає вже постійній закономірності, яка спостерігається в поставках зброї з цих трьох країн. На цьому наголошує колишній посол США в Україні і директор Євразійського центру в Atlantic Council Джон Гербст. Він нагадує, що минулої зими, ще до початку масивного вторгнення армії Москви, Вашингтон, Париж і Берлін вагалися, перш ніж почати передавати Києву необхідну зброю. Спочатку вони відправляли лише ПЗРК Javelin і Stinger, хоча пізніше були протикорабельні ракети, далекобійна артилерія, системи ППО включно з Patriot.

Гербст зауважує: хороша новина в тому, що поставки все частіше включають передове озброєння.

«Але повільні темпи означають, що війна триває довше, ніж необхідно і бажано. Адміністрації Байдена потрібно чітко заявити, що її мета - це допомогти Україні зробити російську присутність на українській території неможливою. Найрозумніший спосіб це зробити - забезпечити Київ ще більш далекобійною артилерією, ракетами, безпілотниками (з радіусом дії до 300 кілометрів), танками, літаками (F-16), які допоможуть Україні зруйнувати сухопутний коридор в Крим, змусивши росіян відступити з півдня, що зробить завдання з забезпечення військ в Криму надзвичайно складним для Росії», - пояснює експерт.

Франція взяла безпеку в Європі у свої руки, відносини з Німеччиною можуть стати напруженими

Оголошення Франції про намір відправити Україні свої БМП AMX-10 RC після телефонної розмови президентів двох країн відбулося в несподіваний момент. Французький міністр оборони був в Києві всього за кілька днів до того. І його візит давав хорошу можливість для таких заяв.

На думку Марі Жорден, яка працювала в Генеральному директораті з міжнародних відносин і стратегії Міністерства оборони Франції, рішення Парижа щодо AMX-10 RC і комунікація, пов’язана з ним, посилає чіткий сигнал про зміни в французькій політиці щодо підтримки України. З кінця лютого французька сторона підтримувала Київ на всіх напрямках включно з організацією спеціальної конференції в Парижі. Але багато спостерігачів зауважували, що військовий компонент цієї підтримки був невеликим. Жорден зауважує, що Франція справді відправила важливі гаубиці Caesar і допомогла профінансувати Європейський фонд миру, який допомагає Збройним силам України. Однак, комунікація навколо оборонних питань і обмежених поставко була слабкою.

«Важливо не лише те, що Франція вирішила зробити крок і почати поставки такого військового обладнання без інших західних партнерів (її оголошення з’явилося за день до рішення Німеччини і США). А й те, що Франція наголосила, що відправляє саме танки (чи можна вважати AMX-10 RC танками - це відкрите питання для військових експертів)», - вважає Жорден.

Вона допускає, що рішення Парижа може бути не вирішальним кроком з військової точки зору, який дозволить Україні відбити російський наступ навесні. Це бв більше політичний крок, який з’явився за кілька тижнів до французько-німецького саміту. І цей сигнал, на думку Жорден, не хороший для відносин між країнами.

«Ще зарано говорити про вплив французького лідерства в Європі. Але Франція більше, ніж НІмеччина, зрозуміла важливість продемонструвати, що європейська країна теж може йти попереду. Демонстрація надійності в ролі партнера, який стоїть на боці України, - це передумова для того, щоб французький голос був почутий, коли настане час будувати нову європейську архітектури безпеки разом з Україною і союзниками по НАТО», - пояснює експерт.

Вашингтон і Париж підштовхнули Берлін

Рішення німецького уряду приєднатися до США і Франції у передачі Україні БМП вписується в вже давно схожий шаблон, який Берлін використовує в своїй підтримці Києва. Краще пізно, ніж ніколи. Рішення відправити значну кількість БМП Marder поставить крапку в найбільших фантомних дебатах, які Німеччина вела сама з собою і які стосувалися потенційної ескалації у відносинах з Москвою, якщо почати постачати Києву танки.

«Можна сподіватися, що злагоджені дії в четвер сфокусують уми в Німеччині на тому, що Україні насправді потрібно, щоб відбити російську агресію. Додаткова батарея Patriot і розмови про поставку більшої кількості зенітних самохідних установок «Гепард», які виявилися ефективним засобом проти російських безпілотників - це сильна ознака руху в правильному напрямку», - коментує директор Європейського центру Atlantic Council Йорн Флек.

Однак, він радить союзникам обмежити свої очікування щодо початку якісно нового німецького лідерства після рішення про передачу Marder і Patriot. Шольц і його уряд може наполягати на тому, що Німеччина буде діяти лише разом з союзниками, про що в Берліні часто говорили.

«Але під час оголошення в четвер знову склалося враження, ніби Вашингтон і Париж змусили Берлін зробити правильний крок, коли інших варіантів не лишилося», - вважає експерт.

Він нагадує, що партнери Шольца по коаліції ще минулої весни визнали, що Київ повинен отримати БМП Marder. Стратегічні і ментальні зміни, яких вимагає оголошена Zeitenwende або «переломна точка», ще не відбулися.

Що дасть додаткова батарея Patriot Україні?

Рішення Німеччини передати додаткову батарею Patriot з’явилося якраз тоді, коли для України можливості ППО стали найбільш нагальною потребою. Безжальні російські удари по критичній інфраструктурі і ключових ресурсах завдають великої шкоди цивільному українському населенню. А в розпал зими російські обстріли лише посилися. Втім, вони не лише тероризують мирних українців, а й виснажують українські запаси ракет ППО.

Росія користується асиметричною перевагою, запускаючи відносно дешеві безпілотники-камікадзе, які перехоплюють дуже дорогі ракети систем протиповітряної оборони. Тим часом на Донбасі триває повільна війна на виснаження.

«Оскільки можливості української ППО продовжують скорочуватися, Києву доведеться прийняти тяжке рішення: захистити міста від російських бомбардувань чи позиції на фронті. Такий пріоритет може дозволити російським ВПС виконувати більш нищівні операції в районах, які стануть уразливими без протиповітряної оборони. Батарея Patriot від Німеччини в поєднанні з тією, яку нададуть США (а також постійні поставки боєприпасів) буде важливою для України в захисті міст і тяжко здобутих позицій, водночас захищаючи від локалізованих наступальних операцій російських сил», - коментує полковник ВПС США Джастін Конеллі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі