WP: На якому зараз етапі війна Росії проти України і чим вона закінчиться?

Поділитися
WP: На якому зараз етапі війна Росії проти України і чим вона закінчиться? © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Зараз США намагаються уникати прямого протистояння з Росією, але саме Вашингтон буде говорити з Москвою про результат цієї війни, коли вона наблизиться до свого кінця.

В 1942 році Вінстон Черчілль намагався підготувати британській народ до затяжної війни.

«Це ще не кінець, - сказав він, вказуючи на перемогу союзників у Єгипті, - Це навіть не початок кінця. Але, цілком можливо, це кінець початку». В якій фазі зараз перебуває російська війна проти України, якщо подумати про неї з такої позиції?

Про це в статті для Washington Post пише американський журналіст Фарід Закарія. Швидше за все, ми перебуваємо в середині війни, - пояснив дослідник Ради міжнародних відносин і автор книги «Як закінчуються війни» Гідеон Роуз. Він зауважив, що всі війни, які і кожна партія гри в шахи, починаються однаково - з драматичних атак і оборонних заходів. Якщо цей початковий імпульс не приносить однозначної перемоги, тоді війна вступає в «середню фазу», в якій обидві сторони намагаються завоювати перевагу на полі битви.

«Під час середньої фази жодна зі сторін не зацікавлена в переговорах, тому що намагається здобути чітку перемогу, покращити своє становище на полі битви, а отже і вибороти сильнішу позицію на переговорах», - сказав Роуз, додавши, що в цей період емоції дуже сильні. І саме тому компромісу досягти дуже важко.

Але, зрештою, в якийсь момент ворогуючі сторони вступають у фінальну фазу. Це відбувається одним з двох способів: або хід війни безповоротно змінюється на користь однієї зі сторін (саме це відбулося в 1918 і 1944 роках), або ж все заходить у виснажливий глухий кут (як в Кореї в 1951-му).

«В такий момент сторони входять в ендшпіль і вони починають сперечатися про те, якою буде фінальна мирна угода», - пояснив Роуз.

Закарія наголошує, що в середній фазі війни Захід повинен допомогти Україні посилити її позиції. Києву потрібно більше зброї і тренувань. Попри те, що існують реальні межі, як багато допомоги українська сторона здатна поглинути, Вашингтон і його союзники в Європі і не тільки повинні подвоїти свої зусилля. Їм також потрібно допомогти Києву зламати російську морську блокаду Одеси. Люди зосередилися на краху російської економіки, яка до кінця року, швидше за все, скоротиться на 11%. Але українська економіка зменшиться на 45% у 2022 році. Якщо Україна не зможе експортувати зерно через Чорне море, її чекають економічні проблеми впродовж найближчих років.

Середня фаза війни навряд чи закінчиться скоро. Ані Росія, ані Україна не мають можливостей здобути однозначну перемогу. І ніхто з них не здасться. В короткостроковій перспективі, на думку Захарії, перевага на боці Росії. Вона захопила контроль над більшою частиною Донбасу. І оскільки Захід не відповився повністю від російських енергоносіїв, російський уряд зміг насправді добре заробити за час війни. Bloomberg прогнозує, що нафтогазові доходи Росії за підсумками року будуть становити 285 мільярдів доларів. Хоча в 2021 році цей показник становив 236 мільярдів. Зараз Росія здатна задушити експортні можливості України. В довгостроковій перспективі можна сподіватися, що санкції завдадуть більшого удару по Росії. Водночас, Україна користується підтримкою Заходу, має високу мораль і готовність захищатися до кінця.

Попри те, що фінальна стадія ще не наступила, Україна вчинила б розумно, якби почала зараз думати про те, яким буде її ендшпіль. Це дозволило б окреслити чітку позицію, сформувати стратегію навколо неї, а також заручитися міжнародною підтримкою. Колишній Держсекретар Генрі Кіссінджер накликав на себе шквал критики за те, що запропонував Києву навіть не намагатися вийти за межі лінії фронту, яка існувала до 24 лютого. Закарія вважає, що на даному етапі здається дуже малоймовірним, що Україна зможе силою відновити контроль над всіма територіями. Хоча їй варто продовжувати намагатися це зробити. Водночас, було б розуміно визначити за мету повернути під контроль ті території, які Росія захопила в 2022 році. Після цього Київ може спробувати через переговори повернути свої регіони, втрачені у 2014 році. Президент Володимир Зеленський кілька разів говорив про щось подібне. Також мета повернути все до лінії розмежування, яка існувала до 24 лютого, може отримати найбільшу міжнародну підтримку.

У фінальній фазі війни Захід, а особливо США, стануть ключовими гравцями. Зараз Росія воює напряму лише з Україною. Але коли конфлікт зайде в глухий кут, почнеться боротьба між Росією і Заходом. Що Москва віддасть в обмін на послаблення санкцій? Що Захід попросить за те, щоб покінчити з ізоляцією РФ?

Поки що Вашингтон наполягає, що саме українці будуть вирішувати, чого вони хочуть, і ніхто не буде вести переговори у них за спиною. Це правильне послання про підтримку. Але Україна і її західні партнери повинні сформулювати низку спільних воєнних цілей, координувати стратегію для їх досягнення, шукати міжнародну підтримку і використовувати всі важелі впливу заради спільного успіху. Метою має стати збереження незалежної України, яка повністю контролювала б щонайменше таку ж територію, як до 24 лютого. У неї також повинні бути гарантії безпеки від Заходу.

Альтернативою мирної угоди, досягнутої через переговори, стане нескінченна війна а Україні, яка й далі буде нищити країну і її народ. А перебої в поставках енергоносіїв, продовольства й інші пов’язані з війною економічні проблеми будуть посилювати політичні потрясіння по всьому світу. Безумовно, пошук ендшпілю, який би дозволив уникнути такого похмурого майбутнього, вартий всіх зусиль.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі