У 2022 році бюджет Програми медичних гарантій (ПМГ) становитиме 157,5 млрд грн, що на 31 млрд грн більше, ніж цьогоріч. Але цієї суми все одно недостатньо, сфера медицини була і є катастрофічно недофінансованою, пише редакторка відділу Соціум ZN.UA Алла Котляр.
Ресурсів для істотного збільшення фінансування немає, і в найближчому майбутньому не очікується, тому дискусії про їх пошук періодично активізуються. Одним з таких ресурсів дехто бачать введення співоплати за медпослуги.
Прихильники ініціативи вважають, що такий крок допоможе вивести з тіні неформальні платежі - тіньовий сегмент в галузі становить майже стільки ж, скільки всі кошти, що виділяються нині на охорону здоров'я.
«Уже пів року в Комітеті ВР з питань здоров’я нації, меддопомоги та медстрахування збирається робоча група, яка має напрацювати два законопроєкти – про загальнообов’язкове медстрахування та впровадження співоплат», - пише Котляр у статті «Хто заплатить за лікування? У профільному комітеті ВР обговорюється законопроєкт про впровадження співоплати».
За словами експертів, співоплата у пропонованому форматі працюватиме на приватні заклади, а не на виведення неформальних платежів з тіні, і передбачається вона не тільки за поліпшені або додаткові послуги, а й за базові.
Що таке співоплати; якими вони можуть бути; чи реалістичні очікування від їх впровадження; як це вплине на тіньовий сектор системи охорони здоров’я, та що зміниться в якості надання медичних послуг пацієнтам? UHC на основі міжнародних практик запровадження цього механізму розробив і нещодавно презентував аналітичний бриф «Співоплата за медичні послуги: міжнародні підходи та опції для України».
Згідно з ним, можливі такі види співоплати:
1. Власне співоплата за визначенням, яким користуються в Західній Європі. Коли людина ділить тариф з НСЗУ, виплачуючи його частину.
При цьому, на думку співзасновника UHC Павла Ковтонюка, по-перше, дуже важливо знати, що це – частина тарифу. Тобто верхню межу вже встановлено Програмою медичних гарантій. І тому фантазії, що хтось щось сам собі встановить, є безпідставними.
По-друге, такі співоплати – обов’язкові. А сьогодні співоплата в Україні законодавчо не передбачена, тариф повністю оплачується НСЗУ. Крім того, це створює конфлікт із Конституцією, в якій ідеться про безоплатну медичну допомогу. Співоплатами ж людей примушують за неї платити.
Тим часом, згідно з аналітикою UHC, тільки для 7% родин одноразова співоплата на суму 5 тисяч грн не буде обтяжливою. Співоплата на суму 10 тисяч грн буде обтяжливою для 99% сімей. Співоплата на суму понад 10 тисяч грн буде доступною лише для трохи більш ніж 6% родин.
2-3. Додаткова оплата, коли людина платить вище тарифу НСЗУ. Така оплата буває двох видів: за статус (якщо пацієнт бажає звернутися до якоїсь конкретної лікарні або до лікаря) і за додаткові послуги, які пропонуються до основних, що покриваються тарифом (наприклад, палата з поліпшеними умовами, покращений протез або якась інновація).
Головне правило тут - добровільність. Якщо людина не хоче платити, то все одно має право отримати звичайну послугу від НСЗУ.
4. Платні послуги пацієнт може замовити окремо, без будь-якої прив'язки до тарифів НСЗУ. Наприклад, масаж профілактичний.
Розмір оплати встановлює надавач. Законодавство це передбачає постановою Кабміну №1138. Однак, на думку Павла Ковтонюка, зараз ця сфера врегульована погано.
«Прийнятний варіант, – доплата за додаткові, супутні послуги. Але тут важливо чітко визначити межу, де закінчується гарантія НСЗУ. Політика співоплати не повинна зробити гірше. Якщо люди, які не можуть платити, змушені це робити, їхні сімейні бюджети не витримають», - наголошує аналітик.
Платні послуги, на думку Павла Ковтонюка, треба розвивати в комунальних закладах охорони здоров'я. Потірбно лібералізувати цю занадто зарегульовану сферу.
Докладніше читайте в статті Алли Котляр «Хто заплатить за лікування? У профільному комітеті ВР обговорюється законопроект про введення співоплати». Своє ставлення до введення співоплати ви також можете висловити, пройшовши опитування «Впровадження якого з видів співоплати за медичні послуги ви б підтримали в Україні?».