Практично всіма питаннями розвитку економіки самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" займається голова Міжвідомчої комісії РФ з надання "гуманітарної" підтримки постраждалим територіям південно-східних районів Донецької та Луганської областей України Сергій Назаров.
Про це йдеться в розслідуванні РБК.
5 березня Назаров проводив зустріч підприємців Південного федерального округу Росії з представниками "ДНР" і "ЛНР", де обговорювалися схеми легальної зовнішньоекономічної діяльності Росії з підприємствами самопроголошених республік".
Незадовго після цієї зустрічі лідер бойовиків Олександр Захарченко заявив: "Банківська система практично готова, але нам потрібно, щоб хтось визнав нас".
У квітні "ДНР" визнала Південна Осетія.
Дві людини з керівництва "ДНР" заявили, що це визнання допоможе невизнаним "республіквс" налагодити фінансові зносини із зовнішнім світом.
Так званий "республіканський банк ДНР" відкриває рахунки в Національному банку Південної Осетії. Ця республіка визнана Росією, Венесуелою, Нікарагуа і державою Науру. Нацбанк Південної Осетії має кореспондентський рахунок у Банку Москви, через який можуть перераховуватися кошти "ДНР" в Росію, а далі в інші країни, пояснив РБК схему один із співробітників "Мінфіну ДНР".
Джерело в російському уряді підтвердило, що в середині травня представники Банку Москви зустрічалися з Назаровим. При цьому Нацбанк Південної Осетії не відповів на запит РБК. У Банку Москви відмовилися коментувати чутки".
Профільні відомства російського уряду контролюють і інші сфери економічного життя захоплених територій.
Навесні 2015 року Мінпраці проводив моніторинг виконання плану заходів забезпечення виплати пенсій та соціальних допомог" в "ДНР" і "ЛНР", розповів урядове джерело. У травні звіт про перевірку розглядалося на комісії Назарова.
Тоді ж комісія розглянула аналітичну записку РІСД "ПРО соціально-економічну ситуацію на Донбасі", де серед іншого йдеться про "необхідність форсованого створення суверенної фінансово-банківської системи "ДНР-ЛНР".
До моменту публікації Мінекономрозвитку і Мінпраці не надали відповіді на запит РБК.
"Необхідним засобом [...] могло б стати надання прикордонними регіонами РФ посередницьких послуг для налагодження зовнішньоторговельних зв'язків невизнаних "республік" із закордонними споживачами", - йдеться в рекомендаціях РИСИ.
Велика частина поставок в самопроголошені "республіки" та вивезення їх продукції зовні йдуть по неформальним схемами, і в їх узгодженні також бере участь російський уряд.
У розслідуванні наголошується, що російські підприємці беруть участь в операціях з експорту вугілля, що видобувається на шахтах" ЛНР" і "ДНР".
Поставками вугілля в Росію займається ТОВ "Углеснаб" із захопленого бойовиками міста Шахти.
Керівником ТОВ "Углеснаб", зареєстрованого в лютому 2015 року, є Сергій Вельмицкий, брат Андрія Вельмицкого, екс-депутата законодавчих зборів Ростовської області. В один день з "Углеснабом" за тією ж юридичною адресою була зареєстрована компанія "Экспортуголь", яку очолив Сергій Вельмицкий.
У травні ж комісія Назарова з участю Мзс і РЖД розглядала питання про можливість транспортування вугілля з окупованих бойовиками територій в російські порти Азово-Чорноморського басейну.
Видання Final Times на початку червня писало, що терористи Донбасу могли напасти на Мар'їнку заради економіки. Якщо б вони захопили Авдіївку, тоді змогли б натиснути на металургійні підприємства на захоплених територіях і таким чином створити свій бюджет, звертало увагу видання.