Воєнний стан: чи можуть мобілізувати чоловіків, які здійснюють догляд за людьми з інвалідністю

Поділитися
Воєнний стан: чи можуть мобілізувати чоловіків, які здійснюють догляд за людьми з інвалідністю © Bumble-Dee / depositphotos
Деякі категорії тих, хто звільняється від призову, можуть переглянути.

Через війну, яку розв'язала Росія, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію №10449. Видання sud.ua розповіло, чи можуть призвати людину, яка здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю.

В Україні особи, які здійснюють постійний догляд за інвалідом І чи ІІ групи, повинні мати з такою особою безпосередні родинні стосунки, аби бути звільненими від призову.

Якщо йдеться про догляд за особою з інвалідністю II групи, то тут звільнена може бути лише одна людина і лише першої спорідненості. Отже, якщо, наприклад, брат здійснює догляд за сестрою з інвалідністю II групи і більше немає інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, то його теж можуть мобілізувати. Відповідні зміни передбачає проєктом закону №10449, який ще не ухвалили у ВР.

Так, в Україні за чинним законом не підлягають призову особи:

  • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Які зміни можуть відбутися для тих, хто здійснює постійний догляд за інвалідами

Після змін у разі прийняття законопроєкту №10449, коло таких осіб, які не підлягають призову, звузиться до:

  • опікуна особи, визнаної судом недієздатною;
  • членів сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю I групи, зайнятих постійним доглядом за нею, а також членів сім’ї другого ступеню споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), що підтверджується в порядку, встановленому Кабміном;
  • членів сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю II групи, зайнятих постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, що підтверджується в порядку, встановленому КМУ.

У разі прийняття законопроєкту про мобілізацію в нинішньому вигляді право на звільнення від призову матимуть не усі особи, які зайняті доглядом за особою з інвалідністю, а лише близькі родичі.

При цьому, звільнення не матимуть члени родини другого ступеня (наприклад, брати і сестри), якщо йдеться про догляд за особою з інвалідністю II групи.

Також зміни можуть торкнуться тих, хто доглядає за батьками іншого з подружжя. За чинним законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

У новому законопроєкті пропонується прибрати із цієї норми можливість догляду за батьками дружини чи чоловіка.

Раніше ми писали, що згідно з новим варіантом законопроєкту про мобілізацію №10449, відстрочку від призову матимуть усі люди з інвалідністю, проте їм необхідно буде пройти перевірку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі