Воєнний стан: чи відрізняється він від «стану війни»

Поділитися
Воєнний стан: чи відрізняється він від «стану війни» © КМДА, Олексій Самсонов
В Україні воєнний стан продовжували декілька разів.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Деякі противники мобілізації говорять про те, що в країні не оголошений «стан війни», тому її проведення є нібито незаконним. Видання ВВС News Україна розповіло, яка є різниця між воєнним станом і станом війни.

Чим відрізняється воєнний стан від стану війни

В українському законодавстві формулювання «стан війни» згадується всього кілька разів, а докладних тлумачень щодо нього немає.

В Конституції стан війни згадується двічі: у розділі про Верховну Раду, до повноважень якої належить «оголошення за поданням Президента України стану війни і укладення миру», а також у розділі про президента, який «вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та у разі збройної агресії проти України приймає рішення про використання Збройних Сил України».

Така ж процедура прописана і в законі «Про оборону України». Там також зазначається, що з моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій настає воєнний час, який закінчується у момент припинення стану війни. Однак визначення, що таке «воєнний час» у законодавстві немає.

Окрім цих згадок, інших пояснень про «стан війни» в законодавстві України немає.

Але у Конституції та окремих законах детально висвітлено питання «воєнного стану». Цей термін  також є в законодавстві багатьох держав і зазвичай має добре розроблений механізм застосування.

24 лютого 2022 року в Україні ввели воєнний стан на три місяці. Відтоді його дію регулярно продовжують.

Воєнний стан дає політичному та військовому командуванню, а також владі на місцях повноваження для протидії агресії, в тому числі дозволяє обмежувати деякі конституційні права і свободи людини.

Обмежень на кількість продовжень воєнного стану в законодавстві немає.

Раніше ми писали, хто з військовозобов’язаних українців підлягає мобілізації у 2024 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі