В Україні оголошено воєнний стан, через повномасштабне вторгнення Росії, та діє загальна мобілізація. Захисники і захисниці продовжують боронити нашу землю від ворога. Але бувають випадки, коли їм треба змінити місце служби та переїхати ближче до дому, через хворобу близької людини.
Адвокат Андрій Карпенко розповів, як треба діяти у такому випадку.
Згідно з пунктом 82 указу Президента України «Про положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» призначення військовослужбовців на рівнозначні посади здійснюється за сімейними обставинами - на особисте прохання та на нижчі посади за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання.
Також, згідно пункту 113 цього указу, переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець подає рапорт командуванню про його переведення в зв'язку зі станом здоров’я рідних. До рапорту треба додати відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:
- дружини (чоловіка), його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей-учнів (студентів) навчальних закладів за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей-інвалідів I або II групи;
- непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка);
- братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.
Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.
Нагадаємо, у деяких випадках військовий може звільнитися з військової служби, в тому через наявність у нього дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи. Але з цим можуть виникнути певні труднощі.