Методологію визначення меж нових районів опубліковано на сайті Мінрегіону, але не затверджено урядом. Про це пише у своїй статті для ZN.UA один із співавторів децентралізації Юрій Ганущак. За його словами, низка політиків намагається вписати процес у політичне русло за аналогією з формуванням громад.
"Але мапа від експертів давно є", - стверджує автор статті.
Він зазначає, що якщо до лобіювання громад може бути явно виражений політичний і бізнесовий інтерес, то субрегіональний рівень має залишати байдужими політичні та бізнесові кола.
"Районних рад там не передбачається в ідеалі вже з 2021 року, але навіть якщо апологети неофеодалізму зможуть законсервувати їх на певний період, то без повноважень, а відповідно, і коштів у бюджеті...Лобіювання створення додаткових, понад розумну кількість, органів виконавчої влади, в тому числі районних державних адміністрацій, може зіграти поганий жарт з політиками, які це лобіювали, оскільки бюрократію не люблять ні бізнес, ні виборці", - пише Ганущак.
Він переконаний, що, з огляду на місію субрегіонального рівня, помилки чи амбіції політиків можуть дорого коштувати державі.
"І повернення системи до рівноважного стану може тривати досить довго. Краще одразу приймати зважені логічні рішення - потрібно якнайшвидше зшивати країну...Нових районів за методикою повинно бути до сотні. Створення додаткових районів означатиме, що політикум не усвідомлює своєї відповідальності", - йдеться в тексті статті.
Тим часом глава профільного підкомітету Віталій Безгін опублікував пост в Facebook, де, по суті, визнав тиск місцевих і політичних еліт на підготовку карти нового адміністртівно-територіального устрою.
"Коли вам (громадянам - ред.) кажуть, що тепер за якоюсь послугою вам доведеться їхати за 60-100 км в центр укрупненого району, вами банально маніпулюють. Усі послуги будуть максимально спущені на рівень громад, а територіальні представництва органів виконавчої влади і так вже давно не зав'язані на районні центри", - пише Безгін.
За його словами, місцевим елітам варто зупинити втручання в районування.
"Досить намагатись втручатися в нове районування. Навіть якщо зі змінами до Конституції не встигнемо і на перехідному етапі будемо мати районні ради, вони будуть з мінімальними повноваженнями та практично без ресурсів. Тому нема за що боротися з політичної чи бізнесової точки зору, яка в багатьох домінує над державницькою позицією", - йдеться у Facebook.
Детальніше про помилки та амбіції політиків, які можуть дорого коштувати державі - в статті Юрія Ганущака "Нові райони. Експертна карта реформи" на ZN.UA.
Нагадаємо, найближчим часом уряд і профільний комітет ВРУ повинні підготувати і подати в парламент проєкт постанови про нове формування районів, фактично про адміністративно-територіальний устрій. Однак, як зазначає Юрій Ганущак, створення додаткових районів означатиме, що політикум не усвідомлює своєї відповідальності. Детальніше про це – в його статтях: "Чому не потрібні районні ради? Відповіді для уповноважених" та "Як правильно "нарізати" райони?".