Визначити, чим заразив кліщ при укусі можна без складних досліджень - інфекціоніст

Інфографіка
Поділитися
Лікар радить, на що звернути увагу після укусу кліща.  

Весна - період активності кліщів. Вони є переносниками не тільки енцефаліту, а й ряду інших захворювань. І хоча активний спосіб життя - основа імунітету, дещо необхідно знати, щоб уберегтися від небажаних наслідків, пише лікар-інфекціоніст Євген Дубровський на своїй сторінці в Facebook.

Він зазначив, що основними захворюваннями, які переносять кліщі є: бореліоз. кліщовий енцефаліт, рикетсіози - анаплазмоз і ерліхіоз, бабезиоз.

За його словами, найнебезпечніший варіант - бореліоз.

«Я не дарма поставив його на перше місце. Небезпека хвороби Лайма в ї підступності. Ніяких проявів в перші місяці хвороби немає. Скарги через пошкодження суглобів або серця починають з'являтися лише через місяці або навіть роки. В цьому і полягає неприємність даного захворювання. Але є прекрасна підказка - у 40-50% випадків після укусу кліща, через 10-14 днів з'являється характерна еритема на місці укусу. При інших захворюваннях такої еритеми немає. Однак, в будь-якому випадку, чи є еритема чи ні - потрібно після укусу кліща (через 21 день) здати кров і перевіритися. Діагностика бореліозу більш ніж достатня - і ПЛР, і антитіла, і імуноблот, і навіть кліща можна перевірити... При своєчасному зверненні та лікуванні проблем в майбутньому не буде », - пише він.

Енцефаліт - це вірусне захворювання. У легких випадках воно проходить непомітно, лікування не вимагає. Але у важких формах часто вимагає госпіталізації і серйозного підходу, оскільки уражається ЦНС.

«Діагностика доступна - є і антитіла, і ПЛР, і також можливо обстеження кліща. На щастя, дуже рідкісне захворювання. Починається гостро, з температури до 39-40 С, вираженої мозкової симптоматики (нудота, блювота, виражений головний біль, можуть бути судоми і т.п.). При наявності характерних скарг потрібна лікарська допомога. Лікування симптоматичне і патогенетичне, в тому числі імунологічне, тому що специфічних противірусних немає », - констатує лікар.

Інші захворювання досить рідкісні в наших широтах - близько 0,1% і нижче випадків. Проте, про них потрібно знати.

Анаплазмоз і ерліхіоз - бактеріальні збудники.

«При зараженні людини буде спостерігатися картина грипоподібного захворювання. Тобто при дійсному укусі зараженого кліща через тиждень-півтора у людини починається температура, ломота в тілі, озноб, м'язова слабкість. Таке ніколи не буває при ізольованому боррелиозі. Специфічні аналізи зробити непросто - робить лише кілька лабораторій, ціни дорогі, часто кров відправляють за кордон. Але: лікується дуже просто. Банальний прийом потрібного антибіотика - і все швидко закінчується. І можна частково зорієнтуватися за загальним аналізом крові з формулою. До речі, легкі і безсимптомні форми проходять самі. Навіть без лікування », - йдеться в повідомленні.

Варіант з бабезиозом (інша назва - піроплазмоз) найскладніший. Це дуже рідкісне захворювання. За словами лікаря, не зрозуміло, наскільки заражені наші кліщі і чи є такі в парках і скверах. Може бути, що небезпека представляється тільки мандрівникам і лісникам. Але знати і пам'ятати про бабезиоз також потрібно. Це захворювання схоже на малярію, тому що збудник також вражає еритроцити. Клініка дуже заплутана, пацієнтів турбує тривала періодична лихоманка, іноді місяцями і навіть роками.

«Діагноз поставити складно, але є не всім відома така хитрість: - якщо попросити хорошого лаборанта подивитися краплю крові під мікроскопом, то при вираженій стадії там можна побачити збудника. Стандартний аналіз на малярію (робиться у всіх лікарнях, поліклініках, приватних лабораторіях) - і можна здогадатися про бабезиоз. Навіть якщо помилково ставлять діагноз малярія (відрізнити збудника малярії від бабезиоза складно) - це не важливо. Беручи до уваги, що людина не була в Африці або Азії, а звернувся після укусу кліща - інтерпретувати такий результат дуже навіть правильно в сторону бабезиоза. Лікування з особливостями, але також вельми успішне. Головне - поставити діагноз. Бореліоз - самий підступний. Щоб його не пропустити - після укусу кліща потрібно завжди перевірятися », - запевняє лікар.

«Енцефаліт - дуже рідкісне захворювання, але яскраве і гостре. Неможливо пропустити, тим більше що є вся доступна діагностика. Легкі форми лікування не вимагають. Збудники в групі Рикетсіоз - заплутані і непрості для постановки діагнозу, але легко піддаються лікуванню і дійсно становлять небезпеку тільки для імунноослабленних осіб (ВІЛ інфіковані, онкохворі). Бабезиоз - діагностична головоломка. Але хороший лаборант і знання про те, що це маляріеподобное захворювання допомагають розібратися і поставити правильний діагноз. Також, як і рикетсіози, небезпеку становить в основному для пацієнтів з імунодефіциту. Але головне пам'ятати - всі ці хвороби зустрічаються досить рідко (особливо пункт 2 і 4). Тому не потрібно боятися природи, відпочинку і прогулянок. Здоровий міцний імунітет якраз і заробляється при активному способі життя », - констатує автор поста.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі