Вирішити проблему психічного здоров'я військових можна тільки комплексно — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вирішити проблему психічного здоров'я військових можна тільки комплексно — експерт © Операція Об'єднаних сил / Facebook
Лише в Києві та області реабілітації потребують 20 тисяч учасників війни в Донбасі.

Вирішувати проблему психічного здоров'я військовослужбовців у нинішніх умовах можна вирішувати тільки комплексно, пише у своїй статті для DT.UA професор Михайло Матяш. За його словами, лише у Києві та Київській області черга на таку реабілітацію становить 20 тисяч осіб, які брали участь у збройному конфлікті в Донбасі. При цьому саме війна на сході країни стала однією з причин збільшення суїцидів в Україні.

Наприклад, у 2018 році в столиці за добу могло статися п'ять суїцидів, хоча кілька років тому це був місячний показник, пише автор. Так, у зоні бойових дій суїцид трапляється через день. У мирних областях також не припиняються самогубства ветеранів АТО. Однією з причин великої кількості суїцидів Матяш називає саме відсутність комплексної реабілітації ветеранів війни.

"Першими на незвичайну поведінку ротованих бійців звернули увагу ще у французькому Іноземному легіоні. Після жорстоких боїв в африканській глибинці легіонери поводили себе в мирних умовах зухвало. Тому були вжиті заходи: після бойових дій тих же легіонерів в обов'язковому порядку поміщають на карантин у військові госпіталі, де вони проходять реабілітацію. І тільки після цього їх відпускають додому відпочити", - зазначає професор.

Також, за його словами, далеко не всі нинішні контрактники та призовники готові до специфічних навантажень війни. Фахівці провели дослідження двох груп учасників АТО - контрактників з призовниками (перша) і добровольців (друга). Результат показав, що в першій групі посттравматичний стресовий розлад у 94% осіб, у другій - у 12%. Депресивні настрої в першій групі - 44%, у другій - 8%. Суїцидальні нахили складають у перших 76%, у других - 4%. І це при тому, що добровольці, як правило, пройшли гарячі точки. На думку автора, якісний психологічний відбір бійців в зону бойових дій є обов'язковим, а за п'ять років війни в Україні він так і не був організований.

Матяш переконаний, що вирішити проблему психічного здоров'я військовослужбовців можна тільки комплексно. Крім роботи психологів і психіатрів, доцільно вивчити приклад Ізраїлю щодо створення державної системи патріотичного виховання, допризовної підготовки, організації резерву, з професійного відбору на різні військові спеціальності. Всі ці заходи в сукупності зможуть значно зменшити кількість психічних розладів серед військовослужбовців.

Автор також зазначає, що Україна ігнорує досвід НАТО щодо ротації солдатів у зоні бойових дій - українські бійці роками перебувають на передовій, і їх моральний знос давно нижче всіх допустимих норм.

Детальніше про причини самогубств і про те, як боротися з тенденцією збільшення числа суїцидів читайте в статті Михайла Матяша "Коли несила жити" у "Дзеркалі тижня.Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі