Пенітенціарна система України пронизана корупцією зверху до низу, починаючи від майстерного перенаправлення до своїх кишень бюджетного фінансування для ДКВС у вищих ешелонах і до отримання наглядачами та охоронцями "копієчки" за пронесення заборонених предметів у камери до ув'язнених, пишуть Сергій Колесник та експерт Українського інституту майбутнього Євгеній Єнін у своєму матеріалі для DT.UA.
"Серед основних чинників корупції можна виділити наявність системних проблем і умов для корупції по всій вертикалі, відчуття безкарності та покривання неправомірних дій всередині системи, існування тіньових фінансових потоків, як підконтрольних, так і непідконтрольних керівництву установ", – відзначають вони.
При цьому правоохоронці впоратися з такою всепоглинаючої корупцією не можуть в силу низки причин, а відслідковувати і документувати корупційні злочини у системі виправних установ дуже складно через високий рівень її зачиненності "для сторонніх".
На думку експертів, положення міг би виправити незалежний аудит ДКВС, який у числі інших питань з'ясував би ступінь корупційних ризиків у системі; з урахуванням результатів аудиту можна було б оновити кадрову політику пенітенціарної системи, прибрати корупційну схему призначення керівників у ній, закласти основи для створення власної "внутрішньої безпеки". Однак у "дорожній карті" міністерства юстиції, представленої у листопаді, нічого про такі підході до реформування не йдеться. Більш того, проблема корумпованості пенітенціарної системи в цій "карті" взагалі залишилася глибоко "за кадром".
Детальніше про стан української пенітенціарної системи, її основні проблеми, а також шляхи вирішення цих проблем та можливі реформи читайте в матеріалі Сергія Колесника та Євгенія Єніна "Сім кіл пекла пенітенціарної системи" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".