Військовий квиток: чи потрібно військовозобов'язаним мати при собі документ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Роз'яснення дав юрист.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні діє воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із надання домедичної допомоги в тактичних умовах Володимир Романчук в ексклюзивному коментарі для ZN.UA розповів, чи мають чоловіки мати при собі військовий квиток.

Романчук зазначив, що комунікація громадян з працівниками територіальних центрів комплектування зазвичай починається з вітання, а потім з прохання надати документи для «перевірки списку військовозобов'язаних». Він наголосив, що далеко не кожна така вимога є правомірною.

«Так, представники ТЦК зазвичай посилаються на статтю 8 закону «Про правовий режим воєнного стану». Вона, зокрема, передбачає можливість для військового командування перевіряти документи, речі, транспортні засоби, багаж тощо. Або військкоми у зв’язці із законом згадують урядову постанову №1456, що як раз і регулює порядок перевірки, або навіть керуються наказом начальника якоїсь військової адміністрації. Керівникам військових адміністрацій дозволено встановлювати обмеження певних конституційних прав та свобод, а також надано право на перевірку документів», – сказав експерт.

За словами Романчука, будь-який військовослужбовець не має відповідних повноважень вимагати ваші документи. Юрист наголосив, що перевіркою можуть займатися лише уповноважені представники Національної поліції, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Державної міграційної служби, Державної митної служби, Збройних сил, що визначені в наказі коменданта. Вищезгаданий наказ військовослужбовці зобов’язані надати на вимогу громадянина.

В той же час, навіть за наявності відповідного наказу, все одно вимога перевірки документів не може бути висунута довільно, а лише за наявності однієї з семи визначених підстав.

За совами експерта, вимагати пред’явлення документів можуть, якщо:

  1. особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  2. існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  3. особа перебуває на території чи об’єкті із спецрежимом;
  4. в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений;
  5. особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  6. зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення;
  7. відбувається порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану. Наприклад, комендантської години.

За відсутності описаних вище підстав вимога працівників ТЦК та СП у супроводі співробітників поліції пред’явити паспорт не є законною.

Юрист окремо звернув увагу на те, що вимога пред’явити військовий квиток за таких умов є протиправною a priori, оскільки законодавство надає право вимагати документи, що посвідчують особу чи її спеціальний статус. Військовий квиток таким не є.

«Тож працівники ТЦК, у супроводі поліції, за певних умов дійсно можуть вимагати пред’явити паспорт. Проте проводити рейдові дії, як у випадку з водієм із подальшим його затриманням, вивезенням прямо заборонені законом. Стаття 38 закону «Про національну поліцію» чітко визначає дії поліцейських щодо проникнення до житла чи іншого володіння особи без рішення суду. І мова йде лише про невідкладні випадки, як то рятування життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій, безпосереднє переслідування підозрюваних у злочині або, власне, припинення злочину, що загрожує життю осіб в даному житлі. Очевидно, що такого виключного випадку на момент проникнення в готель не було», – резюмував Романчук.

Раніше керівник практики військового права ЮК «Приходько та партнери» Іван Колганов розповів, якими державними та іншими послугами не можна скористатися військовозобов'язаний без попереднього візиту та узгодження в ТЦК.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі