Військові України рознесли базу «Вагнера» в окупованій Кадіївці: як це відбулося?

Поділитися
Військові України рознесли базу «Вагнера» в окупованій Кадіївці: як це відбулося? © Telegram-канал «ZERGULIO»
Деякі українці, які не покинули окуповані території, продовжують передавати ЗСУ важливі дані про російські сили.

На початку червня захисники України знищили базу російських найманців з групи «Вагнер» в окупованій Кадіївці Луганської області, за 45 кілометрів від лінії фронту. 28 березня Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що Москва відправляє найманців на український схід, щоб компенсувати «важкі втрати» серед своїх військових.

«Я був одним з перших, хто дізнався, що вони приїхали і розмістилися на місцевому стадіоні», - розповів Kyiv Independent Олег, який живе в Кадіївці (ім’я було змінене з міркувань безпеки).

Чоловік живе в окупованому місті на Луганщині вже вісім років. Весь цей час він співпрацював з українською стороною, передаючи розвідувальні дані.

«Я передав інформацію правильним людям», - сказав Олег.

Це допомогло армії України завдати артилерійський удар по базі «вагнерівців» 9 червня, вбивши від 50 до 200 російських найманців, згідно з різними оцінками, а також їхній склад зброї. Деякі українці, які не виїхали з окупованих Росією територій, допомагають виявити російські війська, техніку, бази і склади, - сказав Kyiv Independent Антон, який служить в Силах спеціальних операцій ЗСУ (ім’я було змінене з міркувань безпеки). Саме через місцевих жителів українські розвідники дізналися про базу найманців «Вагнера» в Кадіївці.

«Без них це все було б неможливо», - визнав Антон, який першим отримав інформацію від Олега про найманців.

«Група оселилася в місцевому спортзалі. Стало зрозуміло, що це не солдати Збройних сил РФ, а, скажімо так, специфічна гілка російської армії», - додав він.

Олег відмовився розповідати, як саме він передав Силам спеціальних операцій ЗСУ інформацію про базу «Вагнера» в Кадіївці, щоб не нашкодити операціям в майбутньому.

«Передача завжди відбувається по-різному. Один інформатор може передати інформацію одразу, інший - через два тижні. Часто це все відбувається випадково», - пояснив Антон.

Коли українські захисники отримують дані про ворога, ця інформація повинна пройти через кілька етапів підтвердження. Робота Антона - отримувати підказки від місцевих, перевіряти їх і передавати іншому підрозділу, який теж проводить власний процес перевірки. Антон не ухвалює рішення щодо конкретних цілей. Він каже, що ніхто не займається «зайвою паперовою тяганиною». І в процесі бере невелика кількість людей, щоб не було витоку інформації. Він відмовився розповідати, як дані перевіряють. Однак, після цього відбувається оцінка ризику для цивільних. І тільки потім ухвалюється остаточне рішення щодо цілі.

«Одна з проблем полягає в тому, що нові групи росіян розселяються на нижній поверхах житлових будинків. Цивільні живуть на верхніх поверхах. Росіяни часто роблять так, використовуючи цивільних як живий щит. Вони можуть селитися між дитячим садком і школою або всередині них», - пояснив Антон.

Цього разу найманці «Вагнера» поселилися на стадіоні в Кадіївці в спальному районі. Олег пояснив, що цілі не знищують в день передачі інформації про них. Підготовка знищення бази «вагнерівців» зайняла два тижні: від передачі перших даних в травні до удару по розташуванню росіян 9 червня. Але весь цей час місцеві жителі стежили за найманцями, щоб пересвідчитися, що вони й надалі займають приміщення. Всі жителі, які брали участь в процесі, виїхали з Кадіївки. Олег розповів, що багато місцевих знали, що в місті є «вагнерівці».

«Найманці «Вагнера» не вміють тримати язик за зубами. Вони самі ходили і представлялися як «оркестр» чи музиканти», - сказав житель Кадіївки.

Вочевидь, росіяни називають себе так, натякаючи на німецького композитора Ріхарда Вагнера. Вважається, що саме на його честь їхня група й була названа.

«Вони казали місцевим дівчатам: ми оркестр і тут на гастролях», - додав Олег.

Він з’ясував, де саме найманці жили на стадіоні. Це був великий спортзал на території комплексу. Під трибунами вони облаштували склад боєприпасів. 4-5 найманців охороняли цей склад і часто проводили ротації.

«Загалом, там було приблизно 300-400 найманців. Важко назвати точну кількість. Гадаю, навіть вони самі не знають, скільки їх було в місті», - сказав Антон.

Також невідомо, що «вагнерівці» робили в Кадіївці і що збиралися робити на Донбасі. Українська артилерія вдарила по їхній базі на стадіоні вранці 9 червня. Місце було повністю знищене. Військовий з Сил спеціальних операцій ЗСУ і його інформатор в Кадіївці розходяться в тому, яка зброя була використана для удару по стадіону. Антон каже, що це була установка HIMARS, хоча українська армія почала застосовувати цю зброю на Донбасі лише в другій половині червня. Олег вважає, що йдеться про більш старе озброєння. Проросійські джерела кажуть, що обстріл був виконаний з «Граду». Але на фото стадіону після удару немає численних вирв, які б залишилися після удару ракет РСЗВ.

Олег розповів, що місце зразу оточили після удару. Місцевим колаборантам не дозволяли заходити, все під контроль взяли російські офіцери.

«Через це було важко підтвердити інформацію про втрати. Коли місцевий знайшов на місці ноутбук, росіяни миттю його забрали», - сказав житель Кадіївки.

Завали розбирали два тижні. Антон каже, що на стадіоні загинули близько 250 найманців.

«Навіть для Росії така втрата мотивованих, добре підготовлених бійців - це дуже багато», - пояснив він.

Тим часом, польова інформація Олега скромніша. Він зауважив, що з лікарень і моргів надходили різні дані.

«Рятувальники на місці говорили про 50 вбитих. Деякі мої джерела повідомили, що тіла повезли в морг в Луганську. Там сказали про 150 тіл», - додав він.

Не відомо, скільки «вагнерівців» вижило. За кілька годин до українського удару частина групи покинула розташування. Ще приблизно половина включно з охороною складу боєприпасів лишилася на стадіоні. Російська сторона повідомила про загибель 22 цивільних через український удар, наголошуючи, що він був виконаний по житловому району, і не згадуючи про присутність там військових чи «Вагнера». Українська сторона повідомила, що лише двоє цивільних загинули через удар по базі. Олег погодився з українською оцінкою.

«Цифри були роздуті, там не було 22 цивільних. З якоїсь причини вони записали 20 найманців «Вагнера» як цивільних», - пояснив він.

Олег додав, що більшість російських найманців загинули під бетонними уламками. Кадіївка була окупована ще в 2014 році. З того часу Олег допомагав українським силам, як тільки міг. Він відстежував рух російських військ, передаючи цю інформацію українським спецслужбам.

«В 2014 році українська армія не обстрілювала бази і склади, як зараз. Хоча дані все одно передавалися. Кілька місяців тому Україна вдарила по базі поблизу мого міста вперше. Я купив пляшку пива, щоб відсвяткувати це. Я чекав цього 8 років», - розповів Олег.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі