Впродовж останніх кількох днів тривали обговорення того, як системи HIMARS впливають на хід війни, яку Росія розв’язала проти України. І ця американська зброя справді чудова. Але варто розуміти можливості і призначення цих систем, щоб їхній очікуваний вплив не був перебільшений.
Про це на своїй сторінці в Twitter написав австралійський генерал у відставці Мік Раян. HIMARS - це легша і зручніша для розгортання версія старої пускової установки на гусеничній основі, яка запускає ті ж ракети. Завдяки своїй мобільності ця система може здійснити постріл і потім швидко поїхати. Це підвищує «живучість» платформи в часи, коли період між виявленням і знищенням вогневої позиції став дуже коротким.
Завдяки своїй далекобійності й точності HIMARS - це саме та зброя, яка була створена для атак по цілях глибоко в тилу ворога. Її використовують для знищення критично важливих комунікаційних вузлів, командних центрів, повітряних баз і важливих логістичних об’єктів. Очевидно, що впродовж останніх кількох днів Україна використала ці установки для знищення більше десятка ключових російських складів, на яких зберігалися здебільшого артилерійські боєприпаси. Раян зауважує, що на Донбасі Росія втягнула Україну в битву на виснаження. Але тепер українська сторона отримала можливість вирватися з такої війни, повернувшись до асиметричних тактик, які вона успішно використовувала на початку російського вторгнення.
Українські військові знову б’ють по слабкому місцю Росії: по її логістиці, яка дуже залежить від залізниці, по дуже балакучих російських польових генералах і по артилерії, від якої російський наступ на сході аж надто сильно залежить. Однією з ключових цілей стали командно-контрольні вузли. Іншими словами, це командні пункти, в яких сидять високопоставлені російські командири. Точність ракет HIMARS критично важлива для здатності швидко виявляти і знищувати такі вузли. Також багато російських складів зі зброєю і боєприпасами розташовані поблизу залізниці і цивільних житлових районів. Точність HIMARS дозволяє українським військовим звести до мінімуму шкоду від їхніх атак здалеку по російських військових цілях.
Окрім фізичного є ще й психологічний вплив. Тепер значно більша частина російських сил перебуває в радіусі потенційного удару. Російські військові бачили підтвердження цьому як в соціальних мережах, так і особисто. Як зауважив колишній командувач армії США в Європі генерал Бен Ходжес, посада завгоспа на складах зараз, напевне, найменш бажана в Збройних силах РФ. Раян переконаний, що цей психологічний вплив позначиться на ефективності військової організації. Тож HIMARS справді змінюють характер війни, яка триває на території України. Ці системи дозволяють українській армії знищувати російських загарбників на великій відстані і в тих районах, які досі лишалися недоступними через російську ППО.
Армія України може вести бій саме так, як вона цього хоче замість участі у дуже виснажливій війні, яку нав’язували росіяни. Раян застерігає, що HIMARS будуть головною ціллю для російських далекобійних ракет і ВПС.
«Разом з тим, не варто ставитися до систем HIMARS як до «чудо-зброї», яка змінить перебіг війни. З часів першої Індустріальної революції з’явилася схильність шукати єдине технологічне диво, яке зможе перемогти у всіх війнах. Але це міраж», - попереджає австралійський військовий.
HIMARS впливають на ситуацію на полі битви і будуть робити це й далі. Але самі ці системи не принесуть перемогу у війні. Вони дали Збройним силам України нові «довгі руки», які допомагають бити російських загарбників. Але не існує єдиного рішення, яке б дозволило швидко покінчити з війною.
«Важливо, що вплив HIMARS не скасовує відповідальності західних країн у продовженні забезпеченні повного спектру озброєнь, боєприпасів, розвідки, тренувань, а також іншу підтримку, яка необхідна Україні», - пише Раян.
Збройні сили - це складне утворення, яке вимагає різних можливостей на різних рівнях функціональності, дальності й швидкості дії. HIMARS - це хоч і важливий, але лише один з цих рівнів у загальній структурі національних і військових можливостей, які потрібні Україні для перемоги у війні проти Росії.