Через військове вторгнення РФ, багато українців змушені були стати переїхати до інших регіонів та отримати статус ВПО. Деяких осіб можуть позбавити цього статусу та виплат від держави, що пов’язані з ним. Про це повідомили фахівці організації "Безоплатна правова допомога".
Хто і як може залишитися без статусу ВПО
Фахівці роз’яснили, що людина може втратити статус ВПО, якщо своєчасно не повідомить про зміну свого місця проживання.
Відповідно до закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", у ВПО є 10 днів, щоб повідомити про зміну свого місця проживання уповноважені органи.
У випадку, коли людина добровільно повертається до покинутого постійного місця проживання, то вона теж втрачає статус ВПО. Про це рішення переселенець має повідомити не пізніше як за три дні до дня виїзду. Зробити це також можна через портал "Дія". Якщо ж про повернення додому або переїзд не повідомити, всі соціальні виплати доведеться повернути.
За яких обставин позбавляють статусу ВПО
Відповідно до закону, підставою для скасування діï довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких переселенець:
- подав заяву про відмову від довідки;
- скоїв кримінальне правопорушення;
- повернувся до покинутого місця постійного проживання;
- виїхав за кордон на постійне місце проживання;
- подав неправдиві відомості про себе.
Повідомляється, що рішення про скасування дії довідки ухвалює керівник уповноваженого органу за місцем проживання особи та інформує ВПО протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Раніше у Мінреінтеграції роз'яснили, як українцям в окупації подати заяву для отримання статусу безробітного. Цю процедуру можна пройти в онлайн-режимі.