В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військову агресію Росії. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. В цей час також діють обмеження на виїзд за кордон для чоловіків, але є деякі виключення.
Адвокат Богдан Переседа розповів порталу b2bconsult, чи має право чоловік виїхати за кордон разом з дружиною, яка має III групу інвалідності.
Експерт пояснив, що правила виїзду громадян України за кордон регулюються Постановою Кабміну від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України». Так, відповідно до пункту 2-1 Правил, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
- особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність;
- громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому-сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 22 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення осіб, яких вони супроводжували.
Переседа зазначив, що виїхати таким чином чоловік зможе без обмеження кількості разів виїзду як супроводжувач (відповідне обмеження було скасовано). При цьому, для виїзду за кордон не потрібно жодних документів від військкомату.
Він сказав, що виїжджати потрібно буде разом із дружиною у двох, потім дружина зможе сама повернутись та знову виїхати за потреби, військовозобов'язаний також зможете самостійно повернутись.
«Водночас повернутись потрібно буде не пізніше дня повернення на територію України Вашої дружини (прямої відповідальності за таке не повернення законодавство не містить)», – пояснив адвокат.
Для виїзду необхідні такі документи:
- документи про інвалідність дружини (один чи декілька – посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу). Переседа підкреслив, що для виїзду довідка МСЕК не підходить.
- свідоцтво про шлюб з дружиною;
- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть підтверджуючі документи.
Адвокат додав, що при собі потрібно мати оригінали документів або нотаріально засвідчені копії.
«Відмова у виїзді, за умови наявності необхідних документів, буде не правомірною. Перш за все, у такій ситуації варто спробувати пояснити, що відмова є не правомірною. Якщо це не допомагає, то можна дзвонити на гарячу лінію ДПСУ і скаржитись, а також просити поспілкуватись із керівником посту. У крайньому випадку відмову у виїзді можна оскаржувати до суду», – резюмував Переседа.
Раніше ми писали, що робити, якщо особа з третьою групою інвалідності отримала повістку.