Відзначати 8 чи 9 травня: яку дату вважають доречною українці – опитування

Інфографіка
Поділитися
Відзначати 8 чи 9 травня: яку дату вважають доречною українці – опитування
Думки населення нашої держави розділилися.

На території України зростає кількість людей, які вважають доречним відзначати День пам’яті та примирення 8 травня, при цьому знижується підтримка доречності святкування Дня перемоги над нацизмом 9 травня. Про зміну думки населення на тлі російської війни проти нашої держави свідчить опитування фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова, проведене з 13 по 21 грудня 2022 року.

Згідно з результатами, більше третини респондентів (35%) вважають, що Україна має відзначати обидві зі згаданих дат. Трохи менше, 32%, вважають доречним відзначення тільки Дня пам’яті та примирення 8 травня, а 16% досі визнають лише День перемоги над нацизмом 9 травня.

При цьому розподіл відповідей помітно відрізняється за регіонами. Наприклад, у західних областях понад половина (54%) опитаних вважають потрібним відзначати пам’ятну дату тільки 8 травня, тоді як на півдні таку позицію підтримують лише близько 7% респондентів.

У південній частині України 35% учасників дослідження висловили бажання лише святкувати День перемоги 9 травня. Їхню позицію на заході підтримали лише приблизно 3% опитаних.

Відзначення обох дат доречним вважають найбільше респондентів на півдні – 53%. Середні значення були отримані в центральних (37%) та східних областях (34%). Найменше людей схвалюють такий варіант в західному регіоні України – 24,5%.

Автори зазначили, що під час схожого опитування в 2021 році за відзначення Дня пам’яті та примирення 8 травня по всій Україні виступали лише 9% опитаних – такий варіант був непопулярним. Водночас, опцію святкування Дня Перемоги над нацизмом 9 травня схвалювали 31% респондентів – найбільше на півдні й сході держави.

Тоді ж була більшою підтримка відзначення обох дат. Такий варіант обрали 41% учасників: найбільше – на заході України (49%), а найменше – на сході (32%).

“Як бачимо, російська агресія стимулює громадян до переосмислення історії та до відходу від нав’язаних СРСР та РФ практик комеморації. Очікувано є кореляція з тим, що люди думають про розпад СРСР та засудження СРСР як комуністичного тоталітарного режиму. Ті, хто не засуджує СРСР, значно частіше вважають доречним відзначати лише 9 травня”, – йдеться в результатах дослідження.

Нагадаємо, у жовтні 2022 року результати соціологічного опитування "Центру Разумкова" продемонстрували, що в Україні 87% громадян не прагнуть відновлення Радянського Союзу. Це число помітно зросло за останній рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі