Відновлення документів на нерухоме майно: як це зробити, якщо відомості не внесені у Держреєстр

Поділитися
Відновлення документів на нерухоме майно: як це зробити, якщо відомості не внесені у Держреєстр © depositphotos/casanowe1
Юристи розповіли про два способи.

Через війну, яку розпочала Росія, українці часто втрачають важливі документи, в тому числі – і на нерухоме майно. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як відновити документи на нерухоме майно, якщо відомості про нього не внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Загалом, є два способи відновлення документів на майно, відомості про яке не внесені до Реєстру речових прав.

Адміністративний спосіб

У випадку втрати, пошкодження або знищення свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою адміністрацією, державного акта на право власності на земельну ділянку, за видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа, необхідно звертатись до державного реєстратора в ЦНАПі за місцем знаходження майна, або ж до нотаріуса, який посвідчував відповідний договір (дарування, договір купівлі-продажу або ж інший договір про відчуження майна), чи видавав свідоцтво про право на спадщину.

Звісно, такий спосіб буде дієвим, якщо відповідний орган чи нотаріус продовжують свою діяльність та їх архіви збереглися.

Судовий спосіб

Якщо ж немає можливості отримати дублікат втрачених чи пошкоджених документів (наприклад, через перебування нотаріуса чи органу місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території, знищення архівів на тимчасово окупованій території), необхідно звертатися до суду.

Це може бути:

  • заява про визнання права власності на майно;
  • заява про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно;
  • заява про витребування майна з чужого незаконного володіння;
  • заява про встановлення юридичного факту (володіння об’єктом нерухомого майна на праві приватної власності).

Після отримання позитивного рішення суду та набрання ним законної сили, звертатися до державного реєстратора (в т.ч. через ЦНАП) та реєструвати право власності на своє нерухоме майно. Можливою є також ситуація, коли втрачено саме рішення суду, яким підтверджувалось право власності.

У такому разі власник нерухомого майна може звернутися із заявою до суду першої інстанції, де розглядалась відповідна справа, за повторною видачею копії судового рішення.

Власники великої нерухомості в Україні мають платити податок за «зайві» квадратні метри. Це стосується осіб, які є власниками квартир площею понад 60 кв. метрів та приватних будинків площею понад 120 кв. метрів. Нагадаємо, як обчислюється цей податок та до якого числа потрібно сплатити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі