Верховний Суд України звернувся до КС з приводу судової реформи

Поділитися
Верховний Суд України звернувся до КС з приводу судової реформи © Раджа адвокатів Київської обл.
Судді мають намір перевірити на конституційність створення Етичної ради.

Верховний Суд ухвалив рішення звернутися до Конституційного Суду України з приводу конституційності окремих положень закону України від 14 липня 2021 року №1635-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої Ради правосуддя і діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої Ради правосуддя".

Це рішення судді ВС, відповідно до трансляції засідання на YouTube ухвалили на засіданні пленуму 8 жовтня.

"Наше звернення базується на тому, щоб убезпечити реформу від порушень Конституції, щоб її результати були постійними та не були зруйновані в майбутньому. Для мене цей крок є обов'язком, оскільки про це просять інші органи", - сказала тоді ще голова ВС Валентина Данішевська.

Метою звернення є "не саботаж ради з етики, а забезпечення прийняття рішень відповідно до Конституції".

За звернення до КСУ проголосували 129 суддів Верховного Суду, проти 15.

14 липня Верховна Рада прийняла закон про очищення Вищої Ради правосуддя. Він передбачає перевірку на доброчесність членів ВРП — як майбутніх, так і чинних — Етичною радою за участю міжнародних експертів.

У серпні Вища Рада правосуддя попросила Верховний Суд звернутися до Конституційного Суду щодо перевірки окремих положень законів, що регулюють діяльність ВРП.

У заяві ВРП говорилося, зокрема, про:

  • положення закону №1 635-IX про створення ради з етики, його повноважень і можливості залучення до його діяльності додаткових експертів, фахівців міжнародних та іноземних організацій;
  • процедуру формування першого складу ради з етики, яка передбачає обов'язкову участь трьох осіб, визначених міжнародними організаціями, а також порядок прийняття рішень;
  • одноразове оцінювання радою з етики чинного складу Вищої Ради правосуддя, а також про підстави та порядок відсторонення їх від посади.

Звернення ВРП було підтримано Радою суддів.

У 2020 році, після звернення Верховного Суду, Конституційний суд визнав частково неконституційною попередню судову реформу президента Володимира Зеленського, в тому числі передбачену нею діяльність Комісії з питань доброчесності та етики при ВРП.

Під час нинішньої реформи замість неї було створено Етичну раду з аналогічними повноваженнями.

Нагадаємо, голова Верховного Суду, що протистоїть судовій реформі, йде у відставку. Верховний суд скликає пленум 22 жовтня для вибору нового глави — Валентина Данішевська йде у відставку й зазначила, що не планує висувати свою кандидатуру на цю посаду.

Звертаємо увагу, що Глава ЦПК Віталій Шабунін заявив, що Данішевська до того, як вийде на пенсію, намагається "завалити" судову реформу, щоб отримати хорошу пенсію.

"Венеціанська комісія вважає судову реформу конституційною, більш того, її голова закликав якомога швидше її втілити. Але голові ВС Валентина Данішевська й Ко на це наплювати. У носі вона мала венеціанку, коли мова йде про 150 тисяч грн на місяць її довічного утримання", - пише Шабунін.

ВРП приймає рішення щодо розміру утримання, тобто пенсії, для Данішевської після закінчення її повноважень у суді. До речі, права на це утримання вона не має через брак стажу.

Він також пояснив, чому чинна глава ВС не має права на довічне утримання судді.

Глава ВС Валентина Данішевська вважає, що Етична рада, створена для очищення Вищої Ради правосуддя, не повинна мати повноважень зупиняти правосуддя в Україні. 

Раніше вже повідомлялося, що Данішевська намагалася зірвати судову реформу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі