Документ прийнятий на 113-му пленарному засіданні комісії, що проходило 8-9 грудня, проте його текст опубліковано 11 грудня.
У висновках пропонується внести зміни до ст. 7 цього закону ("мовна стаття") для запобігання можливій дискримінації мов, що не належать до мов Європейського Союзу.
"Українська влада, схоже, має намір дійсно використовувати цю норму для викладання інших предметів цими мовами (мовами Євросоюзу – ред.). Це може бути прийнятним рішенням для цих мов, але лише за наявності достатніх гарантій у законодавстві, визначених після відповідних консультацій з меншинами про те, що обсяги цього навчання будуть достатніми для того, щоб дозволити учням досягти високого рівня усного та письмового знання, що дозволить учням вирішувати складні завдання", - йдеться у висновках "Венеціанки".
У документі Києву також пропонується провести двосторонні переговори з рідними країнами національних меншин. На думку комісії, вони можуть дати корисні результати у впровадженні відповідної норми.
"Але пункт 4 статті 7 не надає рішення для мов, які не є офіційними мовами ЄС, зокрема російської мови, як найбільш поширеної, крім державної мови. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко виправдати, і тому виникають питання про дискримінацію", - йдеться в документі.
У зв'язку з цим у висновках комісії пропонується внести зміни у відповідну статтю, щоб зробити це положення "більш збалансованим і чітко сформульованим".
"Зокрема, в цьому контексті потрібно розглянути питання дискримінаційного ставлення до інших мов національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС", - резюмується в частині висновків комісії.
Нагадаємо, 11 жовтня президент України Петро Порошенко на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі пообіцяв імплементувати висновки Венеціанської комісії у закон про освіту.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Відповідно до статті 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти починатимуть навчатися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то на ній можливе викладання однієї або декількох дисциплін.
Детальніше про новий закон "Про освіту" читайте в інтерв'ю міністра освіти Лілії Гриневич у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".