Великий Велесів день: історія та традиції святкування

Поділитися
Великий Велесів день: історія та традиції святкування © kulturologia.ru
Цього дня прийнято проводити обряди для захисту худоби.

24 лютого відзначають Великий Велесів день. Свято має давню історію та походить з дохристиянських часів. Цього дня було вшанування язичницького бога Велеса, який вважався покровителем худоби, хліборобів, а також потойбічного світу. В цей день пізніше вшановували пам'ять святого великомученика Власія, який був покровителя домашніх тварин і лісових звірів.

Історія свята

У дохристиянські часи люди вшановували слов’янське божество Велеса Зимового (Велеса Коровіна). За легендою, цього дня вся природа знаходилася у зимовій сплячці, а лише Велес ходив по містах та селах і грав на чарівній сопілці.

В цей час відбувалося протистояння Марени-зими та Велеса Коровіна. Марена злилася та наводила мороз і «коров’ячу смерть» на худобу, але у неї нічого не виходило. Наші пращури вірили, що Велес має велику силу та може захистити майже від усіх бід, тому просили його про здоров’я для худоби, добробут та удачу у подорожі або на полюванні.

Цього дня також вшановують пам'ять святого великомученика Власія (День Власа, Влас, Улас). Він жив у IV столітті та був єпископом Севастійським.

У часи, коли християни зазнавали переслідувань, Власій жив на горі Аргеос. За переказом, він опікувався тваринами – лікував їх, давав прихисток та їжу. Також Власій допомагав бідним. Святий вважається покровителем звірів та домашніх тварин.

Традиції Велесового дня

До святкування готувалися з вечора та розливали молоко по глечиках, а вдома розстеляли шкури та розкладами коров’ячі роги.

Господині до святкового столу подавали кашу, яку щедро заправляли олією. В цей день не вживали страви з яловичини. Цього дня на столі мав бути міцний медовий напій, який пили жінки, «щоб скотина була ласкавою».

У свято існував жорстокий обряд відлякування «коров’ячої смерті». У давнину жінки виходили на вулицю з розпущеним волоссям у сорочках. Вони йшли до язичницького храму, а в руках несли серпи, рогачі та дубини. Коли на своєму шляху жінки зустрічали людину або тварину, то били її, оскільки вважали, що вони несуть «коров’ячу смерть». Жіночу ходу очолювала «повещалка», яка кричала: «пора вгамувати зухвалість коров'ячу».

Що не можна робити у Велесів день

Не слід з’ясовувати стосунки, лаятися та конфліктувати у свято.

Не можна вишивати, прати, шити в'язати в цей день.

Забороняється у свято не годувати домашніх тварин та худобу, бо Велес вважається їх захисником.

Не можна в цей день їхати далеко від дому, щоб уберегти коней. У народі вірили, що у свято домовик може заїздити коней, тому до них прив’язували рукавиці, онучі та батіг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі