Вчені назвали головні причини забруднення води в Дніпрі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вчені назвали головні причини забруднення води в Дніпрі © Ганна Здоренко, DT.UA
Водні ресурси Дніпра зрошують територію, на якій живе 70% населення України.

За рахунок водних ресурсів Дніпра в Україні забезпечують водопостачання громадян, промисловості, сільського господарства і зрошують територію, на якій живуть близько 70% населення. Однак, якість Дніпровської води псується. У своїй статті для ZN.UA Сергій Афанасьєв і Юрій Ландау розповіли про дві головні причини забруднення Дніпра.

Головний зовнішній чинник, який призводить до погіршення якості води – це скидання забруднених комунальних стічних вод і забруднюючих речовин з промисловими стоками. Автори зазначили, що річний обсяг останніх у басейні Дніпра становить близько 0,63 кубічних кілометрів.

"Все це призводить до збільшення загального вмісту азоту, фосфору, важких металів, біогенних елементів і т. д. Без акумулювання величезних обсягів води у водосховищах, де відбувається розведення цих скидів, концентрація забруднюючих речовин від працюючої промисловості та життєдіяльності великих міст, призвела б до загибелі всього живого. Крім того, за рахунок величезних площ мілководь і значного обсягу води сумарний самоочисний потенціал водосховищ на кілька порядків перевищує потенціал річки", - пояснили автори.

Ще одна проблема – це "цвітіння води" або масовий розвиток мікроскопічних планктонних водоростей. За словами Афанасьєва і Ландау, саме інтенсивне "цвітіння" води у Дніпрі було в 1960-1970 роках після того, як Дніпро зарегулювали Каховським і Кременчуцьким водосховищами.

"З кінця 1970-х і до початку 2000-х років стабілізувався зменшення біомаси фітопланктону, в тому числі синьо-зелених водоростей, скоротилися площі акваторій, охоплених "цвітінням" води", - зазначили автори.

Однак в останні роки у водойми стали надходити високі концентрації азоту і фосфору через масове використання миючих засобів, які містять фосфат, я також через кліматичні зміни з підвищенням температури води на тлі маловодности в повсюдне недотримання санітарних зон. Це в свою чергу призвело до того, що "цвітіння води" знову стало частим явищем.

Детальніше про те, яким чином Україні реагувати на сучасні виклики у сфері водних ресурсів, читайте в статті Сергія Афанасьєва та Юрія Ландау "Навіщо потрібні водосховища?" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі