Вчена розповіла, наскільки вакцини ефективні проти різних штамів коронавірусу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вчена розповіла, наскільки вакцини ефективні проти різних штамів коронавірусу © Колаж ZN.UA
Мутації вірусу не завжди можуть нести небезпеку.

COVID-19, як й інші віруси, здатен мутувати, тобто випадковим чином у його РНК виникають зміни – помилки. Вони можуть бути незначними, а можуть впливати на здатність вірусу інфікувати наші клітини, спричиняти складний перебіг захворювання. У своїй статті для ZN.UA генетикиня Оксана Півень розповіла про те, наскільки різні вакцини проти COVID-19 ефективні проти його різних штамів.

«Варіант вірусу SARS-CoV-2- B.1.1.7 або так званий «британець» – один із небагатьох,  які викликали певні занепокоєння і у фахівців, і у населення. Проте існуючі наразі дані вказують, що практично усі дозволені до використання вакцини досить успішно протидіють «британському» варіанту», - пише авторка. 

Штам  B.1.351, вперше виявлений у Південній Африці, за словами генетикині, є більш проблемним у цьому сенсі. Так, дослідження ефективності вакцин Oxford-AstraZeneca та Johnson & Johnson демонструють дещо знижений ефект. Вакцина Oxford-AstraZeneca показала лише 10,4% ефективності проти вказаного варіанту SARS-CoV-2. Щоправда, як зазначила Півень, ці дослідження проводились із залученням невеликої кількості учасників, тож для глобальних висновків ще зарано. 

Інша векторна вакцина,  Johnson & Johnson, демонструвала ефективність близько 57% проти африканського варіанту. Попри  те, що вакцина компанії  Moderna забезпечує досить ефективний захист проти «британського» та «африканського» варіантів, фахівці компанії вже розпочали розробку нового варіанту вакцини. Очікується, що вона буде більш ефективною проти штаму, вперше виявленого у Південній Африці. Інша мРНК вакцина, Pfizer, згідно зі спостереженнями, виявилась досить ефективною проти нових варіантів вірусу. 

«Не виключення і новий мутант, що прийшов із Індії –  «дельта» або ж B.1.617.2.  У дослідженнях, оприлюднених навесні цього року, було показано, що Pfizer-BioNTechе має ефективність 88% проти варіанту «Дельта» порівняно із 93% проти «Британця». Дві дози AstraZeneca мають 60 % ефективності проти варіанту «Дельта», - зазначила генетикиня.

Фахівці також вважають, що і векторні, і мРНК вакцини за потребою можна швидко переналаштувати на нові варіанти COVID-19.

Іще одна вакцина – Novavax, США (субодинична вакцина – така що містить фрагменти вірусу, частіше за все білки його оболонки) досить ефективно забезпечує захист проти оригінального варіанту  SARS-CoV-2 - 96.4%. Проте має дещо нижчу ефективність проти його британського варіанту і забезпечує  48.6% ефективності проти африканського (B.1.351). Вчені цієї компанії також узялись до роботи і планують розробити новий варіант вакцини  -  проти SARS-CoV-2, що був би ефективним і проти його нових варіантів.

Детальніше про вакцини у боротьбі з новими штамами коронавірусу читайте у статті Оксани Півень «Чи ефективні вакцини проти нових штамів ковіду?»

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі