Важливе питання: як оформити заповіт на квартиру

Поділитися
Важливе питання: як оформити заповіт на квартиру © depositphotos/casanowe1
Існує певний алгоритм дій.

Через війну, яку розпочала Росія, українці живуть в умовах постійної небезпеки. Тому зараз питання заповіту стає особливо актуальним.

Юрист Тіна Клецько пояснила, як оформити заповіт на квартиру. Вона зазначила, що  перед тим, як складати заповіт та займатись його оформленням потрібно визначити чіткий перелік осіб, що зможуть успадкувати майно за заповітом.

Визначення обсягу спадщини

Заповідач має визначити точний обсяг майна, яке він бажає передати спадкоємцям за заповітом. Крім цього, варто визначити не тільки перелік, а і розподіл певних часток майна, які особи повинні успадкувати.

Звернення до нотаріуса

Якщо з колом спадкоємців заповідач визначився, то потрібно звертатися до нотаріуса із необхідними документами, а саме:

  • паспортом громадянина України;
  • РНОКПП;
  • свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.

Через те, що більшість людей вирішують писати заповіт тільки в похилому віці або в період важкої хвороби, то законом передбачена можливість явки нотаріуса додому до заповідача.

Перевірка дієздатності заповідача

Необхідний етап, оскільки тільки особа, яка володіє повною цивільною дієздатністю може заповідати своє майно самостійно.

Нотаріус може перевірити дієздатність особи наступними способами: за документами (чи досягла особа повноліття – 18 років), направити запит до суду для встановлення відсутності рішення останнього про обмеження дієздатності, візуально визначити розуміння власних вчинків особою та усвідомлення їх наслідків.

Складання заповіту та його підписання

У разі виникнення тієї ситуації, де заповідач не склав самостійно заповіту він має право зробити це за допомогою кваліфікованого юриста чи нотаріуса. Фахівець друкує заповіт на квартиру, розʼяснює як його можна скасувати та що обовʼязково потрібно включити туди.

Спадкодавець ознайомлюється із змістом такого заповіту і потім власноруч його підписує. Якщо він не може зробити підпис самостійно, то потрібні 2 свідки для посвідчення дійсного волевиявлення спадкодавця.

Сплата держмита

За вчинення нотаріальної дії державним нотаріусом щодо посвідчення заповіту передбачається сплата державного мита розміром у 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ця сума йде в бюджет держави. Приватні нотаріуси державного мита не справляють.

Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій визначають плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та заповідачем, однак він не може бути меншим, ніж розмір ставки державного мита, що справляється державними нотаріусами за аналогічні дії.

Вчинення нотаріусом посвідчувального напису

На складеному документі нотаріус робить спеціальний посвідчувальний напис, ставить свою особисту печатку та підпис. Копію складеного заповіту забирає спадкодавець, а оригінали залишаються в нотаріуса.

Реєстрація заповіту в Спадковому реєстрі

Після здійснення всіх дій нотаріус вносить реєстраційний запис до Спадкового реєстру, що містить номер, дату та установчі дані заповідача. Після смерті заповідача нотаріус озвучує текст для родичів та інших спадкоємців, зазначених у документі.

Нагадаємо, що потрібно робити, якщо успадковане майно або нерухомість залишилися на ТОТ. Відповідна процедура прописана у законодавстві.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі