17 грудня християни східного обряду відзначають свято, присвячене святій великомучениці Варварі. Її вважають покровителькою військових та моряків, до неї звертаються з проханням захистити від грому, вибухів та раптової смерті. Свято не тільки релігійне, а й народне, його також називають Варварин день.
Традиції Дня святої Варвари
У свято дівчата та жінки ходять до церкви та моляться святій. Її просять про вдале заміжжя, зцілення від хвороб та здоров'я дітей.
На святковий стіл цього дня готували вареники з маком та сиром та кашу.
У свято також прийнято гадати на майбутнє. Дівчата прагнули дізнатися ім'я нареченого.
Ворожіння на Варвару
Один із поширених способів ворожіння на свято – сховати під подушку на ніч три лаврові листочки. На них писали чоловічі імена: «Ананій», «Азарій» і «Місаїл». Тоді уві сні дівчина мала побачити свого судженого.
Щоб дізнатися, хто першою вийде заміж, дівчата брали дерев'яну ложку та кидали її в ємність із водою. Чия ложка першою відпливе від краю, та перша і вийде заміж.
Святій Варварі також ставили запитання. Аркуш паперу ділили навпіл і висипали на нього жменю крупи, намагаючись влучити в середину. Якщо більшість крупи залишалася праворуч – відповідь була позитивною, ліворуч – негативною.
Молитва до святої Варвари
Свята Великомучениця Варвара! Я згадую сьогодні муки, які Ти зазнала за віру в Пресвяту Трійцю і прошу Тебе: помолися за мене до Бога-Отця, щоб дав мені сили перемогти різні земські нахили, серце і душу піднеси до небесних речей.
Молись Богу-Сину, щоб з його милості я залишив(-а) сонливість і лінивість і почав ревно ходити дорогами святого Євангелія. Моли і Святого Духа, щоб відновив мене, скріпив і освятив.
Свята Великомучениця Варвара! Нехай рани Твого святого тіла зцілять рани, які моєї душі завдав гріх, а Твоя невинно пролита кров нехай очистить мене.
Через муки і смерть Твою, благаю Тебе, свята Великомученице Варвароа, не дай мені померти без покаяння і не прийнявши святі Таємниці Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа. Амінь.