Ввечері у вівторок, 13 грудня, Святослав Вакарчук зустрівся з президентом України Петром Порошенком і передав листа про необхідність створення повноцінної системи незалежних антикорупційних судів
"Ми, підписанти цього листа, наполягаємо на терміновому створенні повноцінної системи незалежних антикорупційних судів, а не лише Вищого антикорупційного суду, як це передбачено Законом України "Про судоустрій і статус суддів". Цим судам належить розглядати антикорупційні справи по суті, давати згоду на проведення відповідних слідчих дій на клопотання Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)", - йдеться у тексті листа, який є у розпорядженні DT.UA.
Громадські діячі відзначають, що будь-які реформи, непідкріплені системною боротьбою з корупцією, приречені на провал.
"Кінцеві результати антикорупційної кампанії в Україні поставлені в залежність від досі не реформованих судів та від суддів досі не реформованих судів та від суддів, рішення яких надто часто є заангажованими. Очищення й оновлення судової влади гальмується, перш за все, через брак волі політичних еліт. Ефективність НАБУ та САП Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) за таких умов буде зведена нанівець", - зазначають громадські діячі.
"Автономія майбутньої системи незалежних антикорупційних судів має бути чітко визначеною й законодавчо закріпленою, їх повноцінне фінансування - забезпечене захищеною статтею державного бюджету. Держава повинна гарантувати спеціапьну охорону і надійний захист антикорупційних суддів та їх родин", - підкреслюється в листі.
На думку активістів, поява цих судів завершить формування дієвої системи антикорупційних органів; позбавить високопоставлених корупціонерів від можливості впливати на правосуддя; слугуватиме інструментом невідворотного покарання за корупційні злочини; а також створить перспективу відновлення довіри до судів і суддів.
"Ми закликаємо Вас негайно розпочати процес створення належної системи спеціалізованих антикорупційних судів. Пропонуємо створити спеціальну конкурсну комісію з відбору кандидатів на посади антикорупційних суддів за зразком комісії по проведенню конкурсу на заміщення посади директора НАБУ. Вважаємо за необхідне, щоб до складу конкурсної комісії були включені іноземні фахівці з бездоганною міжнародною репутацією", - додають громадські діячі.
"Вражаюча різниця між офіційними доходами та реальними статками держслужбовців і парламентарів, виявпена під час подання електронних декларацій, а також численні корупційні скандали підтверджують нагапьну необхідність негайного формування незалежного антикорупційного суду. Зволікання, маніпулювання, розмови про "несвоєчасність" подібного кроку, спроби викривити чи нівелювати зміст та логіку процесу створення системи антикорупційних судів, здійснення будь-якого тиску на членів спеціальної конкурсної комісії або на кандидатів на посади антикорупційних суддів неминуче сприйматиметься суспільством як пряме потурання корупціонерам. Час демонструвати волю", - підкреслюється в листі.
Нагадаємо, що раніше президент Венеціанської комісії Джованні Букіккіо заявляв про те, що створення спеціалізованого антикорупційного суду є необхідною умовою подолання корупції та відновлення довіри до судової системи в Україні.
Сьогодні глава Мін'юсту Павло Петренко заявив про те, що створення антикорупційного суду буде можливо в 2017 році. Але як писав у своїй статті для DT.UA доктор юридичних наук, професор Микола Хавронюк, сьогодні необхідний для запуску Вищого антикорупційного суду законопроект все ще відсутній, а перспектива його запуску відсувається на 2018 рік. У теж час, на його думку, створення ВАС, передбачене набрав чинності 30 вересня законом "Про судоустрій і статус суддів", найбільш ефективно можна реалізувати через створення розгалуженої системи антикорупційних судів, що включає в себе сам ВАС, вісім судових палат Верховного суду.