В Україні сьогодні, 20 травня, відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. Пам'ятний день встановлений відповідно до указу президента від 21 травня 2007 року з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги до трагічних подій, викликаних насильницьким насадженням комуністичної ідеології, а також відродження національної пам'яті.
Точна кількість жертв тоталітарного режиму досі невідома. На думку деяких фахівців, від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття - час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні заарештували майже 1,5 мільйона осіб, пише "Укрінформ".
Терор і репресії зачепили майже всі верстви українського населення: вчених, політиків, військових, священиків, представників культури, селянства. Особливо жорстокі репресії проводилися режимом Йосипа Сталіна в 30-х роках. Зокрема, у 1937-1938 роках в Україні були засуджені 197 617 осіб, з них до кари - 122 237 громадян.
Одним з трагічних символів тих часів є київська Биківня - у Биківнянському лісі знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політрепресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВД, де наприкінці 30-х - в 40-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. За даними науковців, у Биківнянському лісі поховано близько 100 тис. репресованих комуністичною владою.
На "Биківнянських могилах" у неділю пройде офіційна церемонія вшанування пам'яті жертв репресій за участю президента Петра Порошенка.
Минулого року Кабінет міністрів України затвердив План проведення заходів у зв'язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років. Метою заходів є поширення інформації в суспільстві про злочини радянського тоталітарного режиму і об'єктивних даних про наслідки терору.
У березні 2018 року Рада внесла зміни в законодавство про реабілітацію жертв репресій комуністичного режиму. Закон відновлює права осіб, які були засуджені у позасудовому порядку, а також засуджені за діяння, які не вважаються злочинами в цивілізованому суспільстві. Однак, на думку деяких правозахисників, уважний аналіз визначення репресій і нових процедур надання статусу реабілітованих змушує вимагати перегляду цього закону.
Про необхідність змін у законі щодо реабілітації жертв політичних репресій читайте в матеріалі Євгена Захарова "Это нужно не мертвым, это надо живым" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".