В Україні в останні п'ять років сповільнилося загальне скорочення населення

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні в останні п'ять років сповільнилося загальне скорочення населення
Депопуляція характерна для більшості країн Європи. Однак в Україні вона відрізняється масштабністю і прискореними темпами скорочення чисельності населення.

В останні п'ять-шість років загальне скорочення населення дещо сповільнилося і склало в середньому від 180 до 45 тисяч чоловік щорічно. На початку 2000-х років країна щорічно втрачала у середньому 350 тисяч чоловік. Це випливає з даних Мультиіндикаторного кластерного дослідження домогосподарств (МІКС), що проводилося у співпраці з Держслужбою статистики з вересня 2012 року.

Як повідомила ZN.UA завідувачка відділу проблем якості демографічних процесів Інституту демографії та соціальних дослідженні Ірина Курило, депопуляція характерна для більшості країн Європи. Однак в Україні вона відрізняється масштабністю і прискореними темпами скорочення чисельності населення.

"Деяке зменшення депопуляції населення України пов'язано з двома чинниками - підвищенням народжуваності з 2002 року (однак у найближчі роки в репродуктивний вік вступить саме нечисленне покоління 90-х) і деяким зниженням смертності з усіх причин", - зазначила Курило.

Проте вона уточнила, що складно судити, наскільки стійкі ці обнадійливі тенденції, оскільки ніяких кардинальних змін у країні, які суттєво вплинули б на причини передчасних смертей, не сталося.

"Є ще деякі біологічні особливості, коли за періодом тривалого підвищення смертності в силу певних факторів (якщо хочете, природного відбору) слід деяка компенсація. Такі хвилеподібні явища можна спостерігати в історії. В середньому вони становлять сім-вісім років. Оскільки Україна істотно відстає за тривалістю життя (в 2012 році для жінок вона становила 76 років, для чоловіків - 66 років) не за рахунок народжуваності, а за рахунок високої смертності, то, враховуючи неухильно старіюче населення, зупинити депопуляцію в цілому не представляється можливим", - підкреслила фахівець.

ТАКОЖ: Населення Землі до 2050 року наблизиться до 10 мільярдів

Нагадаємо, згідно з доповіддю Фонду ООН в області народонаселення, до 2015 року Україна посяде третє місце в світі за показником зменшення населення. За даними експертів ООН, він складе 0,6%.

Україна також займає друге місце в світі за рівнем смертності з показником 15,75 осіб на 1 000 жителів. Про це йдеться в звіті Центрального розвідувального управління США.

Зазначимо, що, відповідно до доповіддю Фонду, до 2025 року кількість жителів планети зросте до 8,1 мільярда чоловік, а до 2100 року - до 10,9 мільярда. Втім, остання цифра швидше є усередненим показником. Беручи до уваги можливі у майбутньому глобальні лиха або навпаки, сплески розвитку, дослідники припускають, що населення Землі до кінця сторіччя може як зрости до 16,6 мільярда, так і скоротитися до 6,8 мільярда.

За розрахунками Фонду, в найближчі десятиліття збережеться тенденція до "старіння" населення Землі. Число жителів старше 60 років до 2100 потроїться і становитиме близько 3 мільярдів.

Мультииндикаторное кластерний дослідження домогосподарств (МІКС) є репрезентативним вибірковим обстеженням 12549 домогосподарств, де проживали 28658 осіб. На питання відповіли 8006 жінок і 3620 чоловіків. Крім того, 4379 опитувальників були заповнені на дітей у віці до 5 років. Дослідження містить інформацію про соціально-демографічної ситуації і стан здоров'я населення в країні.

Докладніше читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Алли Котляр "Живемо, любимо і... б'ємо". !zn

Читайте також:

Україна знаходиться на третьому місці в світі за убутку населення

Кожен четвертий українець не доживає до пенсії

zn
zn
Україна "програє" в рейтингу людського розвитку з-за високої смертності

У Моз вважають, що українкам потрібно народжувати по 3-4 дитини, аби поліпшити демографічну ситуацію

Рівень смертності в Україні за 8 місяців перевищив рівень народжуваності більш ніж на 100 тисяч осіб

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі