Презентувати нарешті остаточні результати четвертого Мультиіндикаторного кластерного дослідження домогосподарств (МІКС), що проводилося у співпраці з Держслужбою статистики з вересня 2012 р., представництво ЮНІСЕФ в Україні обіцяє наприкінці січня 2014-го. Затримка була пов'язана з труднощами уніфікації даних із міжнародними стандартами.
Дослідження містить інформацію про соціально-демографічну ситуацію та стан здоров'я населення в країні, зокрема показники харчування та здоров'я дітей, доступу до чистої води і санітарних умов, дитячої смертності, репродуктивного здоров'я, розвитку дитини, освіти, захисту прав дітей, ВІЛ/СНІДу, сексуальної поведінки та інші індикатори становища дітей і жінок в Україні. На думку заввідділом проблем якості демографічних процесів Інституту демографії та соціальних досліджень Ірини Курило, "оскільки в нашій країні вже тривалий час не проводився перепис населення, важливо, що обстеження дозволяє отримати ряд матеріалів, яких у поточній статистиці немає".
Як і для більшості країн Європи, для України характерна депопуляція. Однак у нас вона вирізняється масштабністю і прискореними темпами зменшення чисельності населення. Так, на початку 2000-х років країна щорічно втрачала в середньому 350 тис. чоловік. Впродовж останніх п'яти-шести років загальне скорочення населення трохи сповільнилося й становило в середньому від
180 до 45 тис. осіб щорічно. Певне зменшення депопуляції населення України впродовж останніх п'яти-шести років, вважає Ірина Курило, пов'язане з двома чинниками - підвищенням народжуваності з 2002 р. (однак найближчими роками в репродуктивний вік ввійде найбільш нечисленне покоління 90-х) і незначним зниженням смертності з усіх причин.
"Важко судити, наскільки сталі ці обнадійливі тенденції, оскільки жодних кардинальних змін у країні, які б істотно вплинули на причини передчасних смертей, не відбулося. Є ще деякі біологічні особливості, коли за періодом тривалого підвищення смертності через якісь чинники (коли хочете - природний відбір) настає певна компенсація. Такі хвилеподібні явища можна спостерігати в історії. В середньому вони становлять 7-8 років. Оскільки Україна істотно відстає за тривалістю життя (в 2012 році для жінок - це 76, а для чоловіків - 66 років) не за рахунок народжуваності, а за рахунок високої смертності, то, з огляду на неухильне старіння населення, зупинити депопуляцію в цілому неможливо", - підкреслює І.Курило.
За даними МІКС-2012, сумарний коефіцієнт народжуваності в Україні становив 1,5 дитини на одну жінку. Найбільш дітородно активні - 20-29-річні: близько 92 народжених дітей припадає на 1000 жінок цього віку. Матерів серед 15-19-річних - 4,5%. Збільшилася кількість 18-річних, які вже мали досвід вагітності. Про це повідомили 11% із них. Серед жінок у віці до 17 років таких - 1,6%.
Рівень дитячої смертності - 7 на 1000 живонароджених (у сільській місцевості - 10, а в міській - 6 на 1000 живонароджених).
Серед дітей, які народилися за останні два роки, впродовж першої години після народження були прикладені до грудей тільки 65,7%. Протягом першої доби після пологів 87,1% матерів почали грудне вигодовування. Лише 19,7% дітей у віці до шести місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні (що значно нижче рекомендованого ВООЗ рівня). Переважно на грудному вигодовуванні перебувають 51,6% українських дітей. До 12-15 місяців мами продовжують годувати грудьми 37,9% дітей, а до 20-23 місяців - 22%.
Кожна друга українка у віці 15-49 років використовує певний метод контрацепції. Майже 40% жінок віддають перевагу сучасним методам, а 12,2% користуються традиційними. Проте незадоволена потреба в контрацепції становила в Україні 4,9%, у тому числі 3,1% не змогли задовольнити свою потребу в контрацепції для планування термінів народження дитини і 1,8% - для обмеження кількості народжень.
Останніми роками в Україні спостерігається стійка тенденція до зниження частоти абортів. За даними державної статистики, з 2000-го по 2011 р. рівень абортів зменшився більш ніж удвічі: з 34,1 на 1000 жінок фертильного віку до 14,5. У 2012-му закінчилися абортами 14% вагітностей, що на 11% менше, ніж у 2007 р. Проте кількість абортів усе ще вища, ніж у багатьох розвинених країнах.
Майже чверть респонденток мала досвід переривання вагітності (з них 58,2% робили аборт один раз, 37,2% - двічі-тричі й майже 5% - чотири і більше разів).
Більшість українок, які народили впродовж останніх двох років, під час вагітності обстежувались у кваліфікованого медичного персоналу.
Попри несприятливу економічну ситуацію в країні, українці вважають, що в ідеальній сім'ї має бути не менше двох дітей, і намагаються піклуватися про них. 51,9% українців віком 3-5 років відвідують організовані програми раннього розвитку. Майже з усіма (97,5%) дітьми віком до п'яти років дорослий член домогосподарства впродовж трьох днів до проведення обстеження займався більш ніж чотирма видами діяльності, які сприяють навчанню та підготовці до школи. Середня кількість таких видів діяльності становила 5,7. Участь батька в них була трохи обмеженою. В одному або кількох видах діяльності брали участь 71,1% батьків. Окремо від свого рідного (біологічного) батька в домогосподарствах мешкали 21,2% дітей.
Значення коефіцієнта розвитку дитини в ранньому віці в Україні становить 89%. Фізично розвиваються відповідно до свого віку 98,1% дітей у віці 3-5 років.
78,5% маленьких українців, які на час опитування стали першокласниками, впродовж року перед вступом до школи відвідували дошкільні установи. 94% шестиліток пішли в перший клас.
ЮНІСЕФ стурбований недостатньою імунізацією українських дітей (43%), а також одним із найнижчих у світі рівнів споживання українцями йодованої солі - 20,7%.
Майже всі опитані українки (99,7%) чули про ВІЛ/СНІД. Однак частка жінок, котрі знають обидва основні способи профілактики передачі ВІЛ (мати тільки одного надійного неінфікованого статевого партнера та використати презервативи під час кожного статевого контакту), становить лише 90,8%. Практично всі опитані чоловіки у віці 15-49 років (99,5%) чули про ВІЛ. При цьому обидва способи профілактики знають 90,4% з них. Попри те, що 90,6% жінок та 87,3% чоловіків знають, де можна пройти тестування на наявність ВІЛ, проходили його лише 62,9% жінок та 52,2% чоловіків.
Україна, як і раніше, перебуває у списку країн з високими темпами поширення ВІЛ/СНІДу. Якщо раніше серед інфікованих українців переважали чоловіки та представники сексуальних меншин, то тепер, за словами експертів, збільшується частка жінок та ін'єкційних наркоманів. Інфікується переважно молодь - основний демографічний потенціал країни.
Збільшилася кількість жінок у віці 20-24 років, які курять. Зате трохи поменшало (порівняно з 2007-м) українок, які вживають алкоголь.
Серед опитаних 16,2% жінок у віці 15-49 років повідомили, що на цей час курять сигарети. Куріння більше поширене серед жительок великих міст (курять 22,4% жінок дітородного віку). Серед жительок села таких 8,1%. Першу сигарету частіше викурюють у підлітковому віці. При цьому відсоток тих, хто почав курити до
15 років, у містах і селах істотно не різниться (2,4-3%).
Алкоголізм - надзвичайно гостра для України проблема. Крім пов'язаних із непомірним вживанням алкоголю, насамперед чоловічим населенням, високих показників захворюваності та смертності, серед негативних соціально-демографічних наслідків - збільшення показників розлучень, кількості неповних сімей, погіршення криміногенної ситуації.
Відмінності у вживанні алкоголю українцями та жителями багатьох інших європейських країн - не так у кількості випитого, як у моделі вживання алкоголю: перевага міцних напоїв і велика кількість алкоголю, який випивається впродовж одного застілля. За оцінкою ВОЗ, така модель має 5 балів ризику для здоров'я за п'ятибальною шкалою.
При цьому 48,4% жінок репродуктивного віку повідомили, що вживали алкоголь (хоча б одну порцію) протягом останніх 30 днів. Уживання алкоголю впродовж останнього місяця збільшується з підвищенням віку: з 26,8% серед 15-19-річних до 58,2% серед 40-44-річних жінок.
Рівень вживання алкоголю жінками майже не відрізняється в різних типах поселень і мало залежить від рівня освіти. Простежується диференціація за регіонами. Найнижчі показники - у Південному та Східному (впродовж останнього місяця алкоголь вживали 41,9 і 44% жінок відповідно). Найвищі - у Центральному (61%).
Лише 9,3% жінок повідомили, що ніколи не випили жодної порції алкоголю. Перша спроба вживання алкоголю серед жінок в Україні відбувається зазвичай у віці до 20 років, у тому числі 5,2% вперше скуштували алкоголь до досягнення 15 років.
Тривогу в ЮНІСЕФ викликає й ситуація з домашнім насильством в українських сім'ях. Так, упродовж місяця до обстеження в Україні 61,2% дітей у віці 2-14 років піддавалися як мінімум одному з видів психологічного або фізичного покарання з боку своїх матерів чи особи, котра доглядає за ними, або інших членів домогосподарства. До 1% дітей застосовувалися жорстокі методи фізичного покарання. При цьому 11,2% батьків і вихователів вважають, що для належного виховання дітей потрібно застосовувати фізичне покарання. На практиці ж 29,9% дітей віком від 2 до 14 років піддавалися фізичним покаранням, що свідчить про невідповідність поглядів реальним діям батьків. Хлопчиків карають фізично частіше (36,5%), ніж дівчаток (23,4%).
1,4% дітей віком до п'яти років упродовж останнього тижня хоча б раз залишали вдома самих. Під наглядом іншої дитини у віці до 10 років - 5,6%.
3,4% дітей у віці 5-11 років та 0,3% у віці 12-14 років в Україні задіяні в різних формах дитячої праці. Загалом частка 5-14-літніх дітей, залучених у різні форми дитячої праці, становить у країні 2,4%.
Вважають, що чоловік може побити дружину або партнерку за ті або інші "погрішності", 2,9% жінок і 9,4% чоловіків у віці 15-49 років: якщо вона не піклується про дітей (2,6% жінок та 7,5% чоловіків), якщо вона сперечається з ним (0,4 та 2,6% відповідно), якщо вона відмовляє йому в статевій близькості (0,5 та 2,3%), якщо вона виходить із дому, не сказавши йому (0,1 та 1%), якщо в неї підгоряє страва (0,1 та 0,6%). Прийняття насильства з будь-якої причини більш поширене серед заміжніх жінок, осіб із середньою освітою, а також людей, котрі живуть у найбідніших домогосподарствах і в сільській місцевості.
Проте, згідно з даними опитування, більшість молодих людей в Україні задоволена різними сторонами свого життя (зокрема здоров'ям, стосунками з друзями, зовнішнім виглядом і ставленням з боку оточення), за винятком рівня доходів. Причому оцінка рівня задоволеності своїм життям 15-24-річних чоловіків досить близька до зафіксованого в жінок. Останні загалом задоволені своїм сімейним життям і роботою трохи більше.
Більшість молодих українців цього віку почуваються дуже або відносно щасливими: серед жінок таких 94,3%, серед чоловіків - 88,1%. Досить високі очікування позитивних змін в особистому житті в найближчому майбутньому. 22,6% молодих жінок вважають, що їхнє життя поліпшилося впродовж останнього року, і очікують, що стане ще кращим через рік. Серед чоловіків таких - 17,5%. Люди старшого віку, згідно з даними інших досліджень, дивляться в майбутнє з набагато меншим оптимізмом.
59,3% жінок і 52,8% чоловіків принаймні раз на тиждень читають газети. Близько 50% як жінок, так і чоловіків слухають радіо. Понад 95% жінок і чоловіків дивляться телевізор. 35,8% жінок і 34,6% чоловіків користуються всіма трьома видами ЗМІ, щонайменше, раз на тиждень. При цьому 1,8% жінок і 2,9% чоловіків не відчувають регулярного впливу якогось зі ЗМІ.
Головним джерелом інформації про своє здоров'я та здоров'я родини як для жінок (87,1%), так і для чоловіків (77,2%) у віці 15-49 років є медпрацівники. 44,3% жінок та 43,4% чоловіків вказали джерелом інформації друзів та родичів. 42,7% жінок та 30,4% чоловіків отримують інформацію з питань здоров'я з допомогою телебачення.
34,7% жінок і 29,5% чоловіків у віці 15-49 років шукають інформацію про це в Інтернеті. Останній особливо популярний як джерело інформації про здоров'я (і не тільки) серед молоді та міського населення. Упродовж місяця користувалися Інтернетом, щонайменше, раз на тиждень 80,6% жінок і 84,6% чоловіків у віці 15-24 років.
МІКС є репрезентативним вибірковим обстеженням 11321 домогосподарства, де мешкали 28658 осіб. На запитання відповіли 8006 жінок та 3620 чоловіків. Крім того, 4379 опитувальників були заповнені на дітей у віці до 5 років.