В Україні у 2018 році зафіксовано 235 випадків порушення свободи слова - ІМІ

Поділитися
В Україні у 2018 році зафіксовано 235 випадків порушення свободи слова - ІМІ На початку року було зафіксовано різке зростання кількості нападів на журналістів
Основним викликом минулого року стала фізична агресія щодо журналістів.

Минулого року в Україні, за винятком тимчасово окупованих території Криму в Донбасу, зафіксовано 235 випадків порушень свободи слова. Це менше, ніж у попередні роки, свідчать дані щорічного дослідження "Інституту масової інформації" (ІМІ) "Барометр свободи слова".

За такий самий період у 2017 році було зафіксовано 281 порушення, у 2016 році – 264, у 2015 – 310, але антирекорд зафіксовано у 2014 році – 995 випадків порушення свободи слова.

Згідно з даними дослідження, "у першому півріччі 2018 року спостерігалося зростання кількості порушень, особливо фізичної агресії, порівняно з 2017 роком". Однак у другому півріччі, із серпня, ситуація дещо "стабілізувалася".

"Протягом першого півріччя 2018 року ми спостерігали різке зростання нападів на журналістів і проявів фізичної агресії. Водночас протягом другого півріччя ми не спостерігали різких "піків", - наголошують фахівці.

И пояснюють цю тенденцію декількома фактами. Зокрема, публічним резонансом, викликаним нападом на громадську активістку і радницю мера Херсона Катерину Гандзюк. Активістку облили концентрованою сірчаною кислотою, вона померла 4 листопада 2018 року.

На думку фахівців, вкрай негативна реакція українського суспільства та міжнародної спільноти дещо охолодили і потенційних нападників, і самих журналістів, особливо в регіонах, які почали більш обережно критикувати. В ІМІ наголошують на необхідності окремого дослідження цього питання.

"І нарешті, ми спостерігаємо затишшя перед традиційною "бурею" виборчих процесів 2019 року", – наголосила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

Основним викликом для свободи слова у 2018 році стала фізична агресія щодо журналістів – 173 випадки з 235. У цій категорії лідирують перешкоджання, погрози та напади (у 2017 році - перешкоджання, доступ до інформації і погрози).

Лідером за кількістю порушень минулого року стала категорія "перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" – 96 випадків (92 випадки у 2017 році). Вона упевнено посідає першу позицію від початку року. Традиційно найбільше журналістам перешкоджали приватні особи, місцева влада, депутати та правоохоронці.

На другому місці – категорія "погрози і залякування журналістів" – 33 випадки (38 випадків у 2017 році). Погрожували журналістам переважно приватні особи, місцева влада та депутати. Третє місце посідає категорія "побиття та напади" – 31 випадок (30 таких випадків у 2017 році).

На четвертому місці опинилася категорія "обмеження доступу до публічної інформації", в якій зафіксовано 19 випадків порушень свободи слова (41 такий випадок, друге місце у 2017 році). Цьогоріч обмеженням журналістів в доступі до інформації не гребували органи центральної і місцевої влади.

П'яте місце за кількістю порушень посіла категорія "кібератаки" – 15 випадків (так само, як і в 2017 році).

Інститут масової інформації

Регіоном-лідером за кількістю порушень прав журналістів упродовж 2018 року залишалися Київ та Київська область – 97 випадків. Далі йдуть Миколаївщина (16), Дніпропетровщина та Полтавщина (по 12 у кожній), Одещина (11) та Львівщина (10). В інших регіонах зафіксовано від дев'яти випадків до одного.

"Зауважимо, що цьогоріч Дніпропетровщина та Львівщина вперше увійшли до п'ятірки регіонів-лідерів за кількістю порушень прав журналістів. Водночас Миколаївщина та Полтавщина вже третій рік лишаються в цій першій п'ятірці. Порушували переважно право журналістів на професію приватні особи, представники центральної та місцевої влади, та правоохоронці", - йдеться у дослідженні.

Водночас в ОРДЛО, у зв'язку з дуже обмеженими можливостями доступу до цих територій, фахівці зафіксували лише два порушення (у 2017 році – три). У 2018 році на сепаратистських сайтах знову оприлюднили персональні дані журналістів 11 українських ЗМІ, полоні бойовиків бандформування "ДНР" залишається журналіст, постійний автор DT.UA Станіслав Асєєв (Васін).

В анексованому Росією Криму у 2018 році було зафіксовано 12 нових випадків порушення свободи слова (у 2017 році – 16 випадків). Цьогоріч Крим ""відзначився" затриманням громадських журналістів, які як явище виникли саме після винищення незалежної журналістики на півострові".

На думку правозахисника, голови Української Гельсінської спілки з прав людини у 2004-2012, героя чергового випуску відеопроекту DT.UA "Календар" Володимира Яворського, для медіа зараз складний час.

"Для медіа зараз складний час. Однак не тільки для медіа. Якщо ми подивимося на правозахисників, суддів, правоохоронців, то всі вони виявилися приблизно в однаковій шкурі. Ви правозахисник чи патріот? Або: ви суддя чи патріот?", - каже Яворський.

Таке протиставлення є хибним, наголошує він. "А якщо ми не розслідуємо злочин, замовчуємо дикі випадки тортур, не бачимо розкрадання майна і корупцію, хіба ми не працюємо на ворога? Хіба не руйнуємо свою країну?, - запитується правозахисник.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі