"Так сталося, що зараз методика розрахунків збитків від забруднення повітря не працює. Ця методика встановлювала єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування та стягнення збитків в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами", - пише Фірсов у своїй статті для ZN.UA.
У серпні 2018 року Окружний адміністративний суд Києва визнав наказ, яким була затверджена методика, протиправним та нечинним. Щоб відновити її дію, потрібно видати новий наказ та зареєструвати його в Міністерстві юстиції.
"Як не дивно, але цей процес триває вже понад рік. І більше року інспекція не може розраховувати, накладати і стягувати збитки за забруднення атмосферного повітря. Така ситуація неприпустима, адже безкарність породжує нехтування екологічними нормами", - пише автор.
Система державного нормування забруднення також не працює – підприємства у гонитві за прибутками корумпують дозвільні органи і домагаються прийняття вигідних для себе норм забруднення.
"Умовно кажучи, держава перевіряє кожного забруднювача і встановлює йому норму допустимого забруднення. Ця норма ретельно прораховується і не повинна шкодити організму людини, якщо відстань від джерела забруднення досить велика. Але, на жаль, у нашій країні дуже часто труби заводів і вікна дитячих садків розділені лише парканом", - наголошує в.о. голови ДЕІ.
Тому всі ці ретельно прораховані норми, навіть якщо б їх і дотримувалися, не працюють. А страждають від цього в першу чергу люди, яким не пощастило жити поруч із підприємствами.
Наприклад, Держекоінспекція регулярно отримує скарги на викиди від людей, які живуть поблизу сміттєспалювального заводу "Енергія". Порівняно з минулим дозволом, йому збільшили норму викидів вдвічі.
"Слід провести аудит дозволів хоча б для топ100 підприємств-забруднювачів, і, я впевнений, там можна знайти багато цікавого. Приведення дозволів до адекватного рівня викидів у кілька разів зменшить промислове навантаження на навколишнє середовище", - наполягає Фірсов.
Докладніше про те, як вирішити нагальні й перезрілі проблеми захисту навколишнього середовища, читайте у статті Єгора Фірсова "Зберегти навколишнє середовище. План дій" для ZN.UA.