2018 рік, порівняно з 2017-му (а особливо з 2016-м), дає деяку картину поліпшення загальної атмосфери в суспільстві. При тому, що настрої мерзосвітні, глибші показники демонструють: зрушення відбуваються. Вони, звісно, ще не принципові. Але в правильному напрямку. Принаймні за тією системою показників, які ми з Н.Паніною заклали в основу моніторингу ще 1992 року.
Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив Євген Головаха, заступник директора Інституту соціології.
"Чому ж при цьому 70-75% українців, згідно з опитуваннями, вважають, що країна рухається в неправильному напрямку? Я думаю, що насправді людей не влаштовують темпи. Все відбувається настільки повільно, що наші відчуття не фіксують поліпшення. Проте в останні роки приємно відрізняються від того, що було раніше", - каже соціолог.
При цьому індекс соціального самопочуття вперше піднявся трохи вище умовного нуля.
"Мова йде про те, наскільки люди вважають, що їм доступні соціальні блага в основних сферах життя. Соціальне самопочуття - це те, як людина відчуває себе в суспільстві. Ми запитуємо про прості речі: чи є у вас можливість харчуватися у відповідності зі своїми смаками; повноцінно проводити дозвілля; чи є впевненість у своїх силах, тощо, - зазначає Головаха.
За його словами, підйом є не тільки в порівнянні з 2017-го, але і з 2013-му, коли цей показник був досить істотно нижче умовного нуля.
"Я вважаю, це завдяки тому, що ми якоюсь мірою відчули себе господарями життя, якщо вже змогли повалити ненависний режим. Ну і, напевно, даються взнаки реформи, які ми робимо з-під палки. Хоч вони й часткові, не відповідають місцевим традиціям і викликають великий опір. Наприклад, у децентралізації - безліч проблем. Але вже з'явилися активісти, які розуміють: дещо можна зробити на місці. Це відчуття виникло в багатьох людей, - говорить співрозмовник. - А те, що вони незадоволені, - зрозуміло. Темпи, за яких на реформи піде кілька десятиліть, геть не відповідають запитам. Не знаю, чи відповідають вони реаліям, але добре усвідомлюю, в якому просторі все це відбувається. Більшість людей в Україні - фаталісти, які вважають: буде те, що визначено долею, хоч як старайся. Більшість - патерналісти, які чекають, що начальник, якого обрали, вирішить усі проблеми. Ну, і більшість - екстернали, які вважають, що їхнє життя більше залежить від зовнішніх обставин, аніж від них самих. Що нижчий рівень освіти, що старша людина, то більший вона патерналіст, фаталіст і екстернал".
На думку соціолога, багато в чому реформи ми робимо, не приходячи в свідомість, під подвійним зовнішнім тиском.
"З одного боку - дружнім пряником-приманкою кредитів від МВФ. А з іншого - у нас є ще й недружній тиск Росії. Ми підсвідомо розуміємо, що коли не будемо терміново щось робити, хай і погано, то просто повернемося туди ж, у Радянський Союз", - підкреслює заступник директора Інституту соціології.
Детальніше про стан українського суспільства читайте в матеріалі Алли Котляр "У новий осьовий час..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".