В Україні покажуть архіви радянських спецслужб

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні покажуть архіви радянських спецслужб
Ще до 2009 р. ці матеріали були засекречені. Головне їх завдання - забезпечити надійну "радянізацію" українських земель та попередити будь-які прояви визвольних устремлінь. Надзвичайно цікаві архівні документи про військову окупацію України більшовицькою Росією.

В "Українському домі" сьогодні у вівторок, 25 листопада, об 11:00 відбудеться презентація Музейної експозиції "Народна війна" та Першого тому Збірника документів "Чекістське досьє окупованої України". Організаторами заходу є Всеукраїнська правозахисна організація "Меморіал" імені Василя Стуса та її Київський осередок.

Експозиція "Народна війна" представляє собою комплекс документальних та фото матеріалів українською та англійською мовами. Автор і керівник проекту – Роман Круцик, відомий дослідник, почесний голова Київського осередку Всеукраїнської правозахисної організації "Меморіал" імені Василя Стуса.

В експозиції вперше комплексно представлено матеріали та статистичні дані, що відображають антибольшевицький опір на території Наддніпрянської України в 1917–1930-х рр. Висвітлено масові селянські виступи та збройні повстання, що виникали в рамках боротьби проти комуністичної окупації, діяльність підпільних організацій та повстанських загонів проти терористичної та злочинної соціально-економічної політики радянського режиму.

Надзвичайно цікаві архівні документи про військову окупацію України більшовицькою Росією. В документах міститься статистика про кількість окупаційної армії та різних її підрозділів, а також назви банків, що забезпечували фінансовими ресурсами окупантів. Матеріали експозиції стали предметом розгляду Російської Державної Думи та викликали заяву зі сторони голови комітету Думи з питань СНД.

При створені експозиції використано матеріали державних та галузевих архівів СБУ 18 областей України. Всього опрацьовано 238 фондів та 1325 справ. Залучено понад 300 фотознімків з Центрального державного кіно фото архіву України ім.. Г.С.Пшеничного та інших архівних установ. В експозиції містяться багато досі невідомих архівних документів.

Виставка "Народна війна" триватиме до 30 листопада.

"Чекістське досьє окупованої України" – збірник унікальних матеріалів, підготовлений Київською міською організацією Всеукраїнського "Меморіалу" ім. В.Стуса та Громадським інститутом історичної пам'яті.

У трьох томах збірника представлено фотокопії більше 3000 документів, так званих "Паспортів областей України". Ще до 2009 р. ці матеріали були засекречені і знаходилися виключно у службовому використанні.

За вказівкою Кремля, у 1944–1950-х рр.. було здійснено "паспортизацію" України. Радянські каральні органи та партійні структури створили комплексне інформаційно-статичне зведення всіх українських областей. В цих документах, системно було описано та охарактеризовано особливості регіонів: географію та клімат; населення, його національний та соціальний склад; економіку та господарство; історичне минуле, культурне та суспільно-політичне життя; оперативну обстановку на час підготовки документів.

Головне завдання цих матеріалів полягало в тому, щоб на основі цієї інформації забезпечити надійну "радянізацію" українських земель та попередити будь-які прояви визвольних устремлінь.

У Першому томі збірника поміщено загальну політико-економічну характеристику УРСР 1946 р., "Паспорти" Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Дрогобицької, Житомирської та Закарпатської областей. Видання налічує 1048 сторінок. Планується видання двох наступних томів.

Докладніше читайте в найближчому числі ZN.UA

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі