У четвер, 20 травня, в Україні відзначають День вишиванки - свято, встановлене на честь національного одягу нашої країни. Фіксованої дати святкування немає, свято відзначають в третій четвер травня.
Ідея святкування прийшла Лесі Воронюк, яка, будучи студенткою Чернівецького національного університету, запропонувала студентам і викладачам вибрати день і прийти у вишиванках на пари. Спочатку її підтримало всього кілька десятків людей, але з часом свято стало надзвичайно популярним.
Традиції святкування Дня вишиванки
У цей день прийнято замінювати повсякденний одяг вишиванкою або додавати до нього традиційну вишивку. На честь свята влаштовують флешмоби та акції, наприклад, в соцмережах проводять конкурси на найкращу вишиванку або фото в вишиванці.
Для наших предків вишиванка була не повсякденним, а святковим одягом. Вважається, що першим, хто вирішив поєднати вишиванку з повсякденним образом, був Іван Франко. Саме в такому вигляді він зображений на 20-гривневій банкноті.
Вишиванка була не тільки святковим одягом, а й оберегом. Орнамент, який наносили на сорочку, містив в собі певні символи, які повинні були захистити того, хто її носить, від злих духів і нещасть. Вишивку наносили на рукава і комір так, щоб вона торкалася тіла. Вважалося також, що на зворотному боці вишивки не повинно бути вузликів, оскільки вони можуть принести нещастя.
Орнаменти та стиль вишивки, фасони вишиванок в різних регіонах України відрізнялися.