В Україні розробили концепцію популяризації кримськотатарської мови - Мінреінтеграціі

Поділитися
В Україні розробили концепцію популяризації кримськотатарської мови - Мінреінтеграціі © Міністерство у справах тимчасово окупованих територій
Після доопрацювання проект концепції внесуть на розгляд Кабміну.

В Україні розробили Концепцію розвитку та популяризації кримськотатарської мови на період до 2032 року повідомляє прес-служба Мінреінтеграціі.

У міністерстві відзначили, що необхідність вдосконалення державної політики в сфері підтримки мови корінного народу викликана погіршенням його стану до критичного рівня внаслідок російської окупації території Криму і Севастополя, де проживає переважна більшість носіїв мови. Окупанти практично позбавили кримчан можливості отримувати освіту рідною мовою.

«У процесі роботи над концепцією проведені десятки консультацій з фахівцями. Ми вдячні за допомогу Меджлісу кримськотатарського народу, Представництву Президента в АРК, експертам з Інститутів сходознавства і мовознавства НАН України, з кафедри тюркології Київського національного університету, з Таврійського національного університету. Ми також вивчали досвід утвердження української мови як державної, роботи над українським правописом ", - сказав міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

За його словами, в результаті у експертів виникло переконання, що оптимальним підходом до розвитку кримськотатарської мови є концепт «українського тюркського».

"Адже мова йде не тільки про обов'язок української держави захистити і розвивати мову корінного народу. Йдеться про величезні можливості для всієї української нації, які в повній мірі не усвідомлені. Сьогодні тюркськими мовами говорять 170 млн чоловік, в тому числі наші стратегічні партнери», - зазначив Рєзніков.

Мінреінтеграціі звернулося до Google і Duolingo з проханням інтегрувати кримськотатарську мову в ці технологічні платформи.

На думку фахівців, логічною в цьому плані є підтримка розвитку кримськотатарської мови на основі латинської графіки, що абсолютно відповідає міжнародним тенденціям. Ця робота буде проводитися в рамках Міжнародного десятиріччя мов корінних народів, протягом 2022-2032 років.

Електронні консультації триватимуть майже місяць.

«Проект Концепції був підготовлений після попередніх консультацій з органами влади, експертами НАН України, педагогами, Меджлісом кримськотатарського народу, представниками медіа, неурядових організацій, інститутів і окремими експертами, в тому числі - на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. В даний час проект документа оприлюднений для електронних консультацій з громадськістю», - йдеться в повідомленні.

Після доопрацювання та узгодження з центральними і місцевими органами влади відповідно до встановленої процедури він буде внесений як політична пропозиція на розгляд Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного акта уряду.

Відзначимо, що зараз в Україні кримськотатарською мовою говорять понад 300 тисяч громадян, а в усьому світі - близько 6 мільйонів, враховуючи кримськотатарські діаспори Туреччини, Узбекистану, Румунії та Болгарії, а також в невеликих громадах США і Канади. Разом з тим, згідно з класифікацією ЮНЕСКО, кримськотатарська мова належить до мов, які знаходяться під серйозною загрозою.

Нагадаємо, 16 грудня Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію по ситуації з правами людини в окупованому Росією Криму. Дана резолюція закликає посилити взаємодію в рамках міжнародних структур, "щоб змусити Росію як окупаційну владу виконувати зобов'язання за міжнародним гуманітарним правом, забезпечити безперешкодний і повний доступ до Криму для міжнародних моніторингових місій.

Раніше правозахисна організація Amnesty International опублікувала доповідь про порушення прав людини в окупованому Криму. Зокрема, за 2019 рік було зафіксовано понад 300 незаконних арештів і понад 150 затримань. Детальніше читайте в матеріалі Тетяни Курманової "Права людини в Криму: без змін".

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі