В Україні за 29 років незалежності померло на 7,3 мільйона більше, ніж народилося. Найбільші масштаби природного скорочення спостерігалися у 2000 році - 373 тисячі, а в 2019-му цей показник становив 272,3 тисячі осіб. Про це пише директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім.Птухи НАН України Елла Лібанова у статті "Скільки нас і чому?".
Як зазначає автор у своїй статті, на скорочення населення України вплинули і зниження народжуваності, і відсутність вагомих успіхів у поліпшенні здоров'я та підвищенні середньої тривалості життя, і масова еміграція, і, безперечно, анексія значної території.
"Зниження народжуваності, властиве майже всім економічно розвиненим країнам, виявилося в Україні більш стрімким: якщо в 1991 році звичайна українка за своє життя народжувала 1,8 дитини (для хоча б простого відтворення потрібно 2,1), то в 2019-му - всього 1,2. Слід зауважити, що найнижчим цей показник був у 2001 році - 1,1, не в голодних 1990-х, не на початку військового конфлікту, а в досить спокійний період, коли вже спостерігалося економічне пожвавлення, почали рости зайнятість і доходи. В цілому за роки незалежності в Україні народилося 13,2 мільйона дітей, але якщо в 1991 році - 630,8 тисячі, то в 2019-му - тільки 308,8 тисячі", - пише Лібанова.
За словами автора, в Україні знизилася народжуваність серед 25-річних і зросла в два рази серед 40-річних жінок. Цей факт пояснюється двома факторами: поліпшенням якості медицини та відповідальнішим ставленням з боку батьків.
"Завдяки підвищенню рівня життя, поліпшенню умов виховання дітей і підлітків, цілеспрямованій роботі зі зміни репродуктивних і міграційних установок, можна домогтися певного зростання рівня народжуваності: скажімо, при сприятливих умовах звичайна жінка народжуватиме 1,6-1,7 дитини, але, швидше за все, це максимально можливий результат", - констатує Лібанова.
Детальніше про тенденції народжуваності і смертності в Україні читайте в статті Елли Лібанової "Скільки нас і чому?" в спецпроекті ДЕМОГРАФІЯ за 29 років. Тренди в цифрах до Дня Незалежності на сайті ZN.UA.