В Україні з переліку заборонних критеріїв до донорства крові прибрали гомосексуальні стосунки, які раніше прирівнювали до “ризикованої поведінки” та дозволили ЛГБТІК-людям здавати кров, розповів ZMINA Андрій Кравчук з правозахисного ЛГБТ-центру “Наш світ”.
Хоча це мало статися ще минулого року, наказ набув чинності лише на початку квітня, але тексту досі немає на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України. Він доступний на сайті “Ліга. Закон”.
Однак в законодавстві є формулювання “особи з ризикованою сексуальною поведінкою, яка може призвести до захворювання серйозними інфекційними хворобами, що можуть передаватися через кров”.
Перед донорством заповнюється анкета, де людину опитують й про форми "ризикованої поведінки".
Ще у 2015 році суд ЄС вирішив, якщо за допомогою методів виявлення ВІЛ-інфекції та опитувань донорів можна гарантувати безпеку реципієнта, то забороняти ЛГБТІК-людям бути донорами неприпустимо.
Правозахисники неодноразово заявляли, що заборона для ЛГБТІК-людей бути донорами крові є дискримінаційною. Усунення цієї заборони передбачалося у план дій у сфері прав людини на період до 2020 року.
ЛГБТІК - акронім, який, крім лесбіянок, геїв, бісексуальних та трансгендерних людей, також включає інтерсекс і людей, які ідентифікують себе як квір.
У вересні минулого року Рада ухвалила закон про безпеку та якість донорської крові та її компонентів.